Altın Yorumları

Altın, Güvenli Liman Hareketinden Destek Alıyor

February 13, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Güvenli Liman Hareketinden Destek Alıyor

Altın fiyatları, bugünkü enflasyon (TÜFE) verisi öncesinde görülen düşük hacme rağmen Ortadoğu’da artan jeopolitik gerilimlerin güvenli liman ticaretini desteklemesiyle yükseldi. 

Spot altın TSİ 14.30’da 2.026 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,36% artışla 2.040 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada ekside seyretmeye devam eden gram altın 0,08% düşüşle 2.063 liraya geriledi. Gram altının alış fiyatı da 2.059 lira oldu.

Altın, Güvenli Liman Hareketinden Destek Alıyor

Yatırımcılar, zayıflayan faiz indirimi beklentileri karşısında Kızıldeniz’de süregelen gerilimlerle dengelenen altın fiyatlarının yükselişini koruyup koruyamayacağını görmek için enflasyon verilerini bekliyor. 

Reuters teknik analisti Wang Tao’ya göre, enflasyon verilerine bağlı olarak spot altın 2.012 dolar desteğini yeniden test edebilir ve bunun altında bir kırılma, 2.002 dolara doğru bir inişe yol açabilir. 

Bu hareketin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini görmek için şimdi tüm gözler, saatler sonra açıklanacak olan ocak ayı TÜFE verilerinde. 

New York Fed anketi, Amerikalıların yılın başında enflasyon için oldukça istikrarlı bir görünüm bildirdiğini gösteriyor.  Reuters anketine katılan ekonomistler ise yıllık enflasyonun aralık ayındaki 3,4% seviyesinden ocak ayında 2,9%’a gerileyeceğini öngörüyor.

KCM Trade piyasa analisti Tim Waterer, “Yumuşak bir TÜFE baskısı, doların ve Hazine tahvili getirilerinin ivme kaybetmesine neden olabilir, bu da altının yükselişe geçmesine yol açabilir.yorumunu yapıyor.

Altın, Güvenli Liman Hareketinden Destek Alıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC