Altın Haberleri

Altın, Gümüş ve Platindeki Ralli Daha Yeni Başlıyor – Wall Street

May 17, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Altın, Gümüş ve Platindeki Ralli Daha Yeni Başlıyor – Wall Street

Altın, gümüş ve platin fiyatları bu yıl şu ana kadar güçlü bir yükseliş sergiliyor ve stratejistler, değerli metallerin önümüzdeki aylarda yeni rekor seviyelere ulaşmaya devam edebileceğini söylüyor.

Değerli metal fiyatları, ABD’de beklenenden daha düşük gelen ABD enflasyon verilerinin Fed’in yakın vadede faiz indirimine gidebileceği ihtimalini artırmasından büyük bir destek aldı.

Altın fiyatları enflasyon verisinin açıklandığı çarşamba günü, son üç haftanın en yüksek seviyesine ulaşırken, gümüş son üç yılın en yüksek seviyesine ve platin son bir yılın zirvesine tırmandı.

🥇 Spot altın fiyatları, bir önceki seansta 19 Nisan’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra hafif zemin kaybetse de yine de artıda işlem görüyor. Sarı metal, son haftalarda birden fazla kez rekor tazeledi.

Bazen altının “fakir kuzeni” olarak tanımlanan spot gümüş ise, çarşamba günü kısa bir süreliğine 29,73 dolara ulaşarak Şubat 2021’den bu yana en yüksek gün içi seviyesini kaydetti.

Temmuz ayına vadeli platin fiyatları ise bugün kırmızıda seyretse de dün 1.077 dolardan işlem görerek bu hafta genelinde veri desteğiyle kazançlarını genişletti.

🏆 Saxo Bank stratejistleri yakın tarihli bir araştırma notunda altın fiyatlarının yakında 2.400 dolar seviyesini test edebileceğini, gümüşün 30 dolara kadar tırmanabileceğini ve platinin 1.130 dolara ulaşma potansiyeli olduğunu söyledi. Danimarkalı banka, “metaller yılı” temasının son haftalarda ivme kazanmaya devam ettiğini belirtti. 

ROTH Capital Partners analistleri de altın ve gümüş fiyatlarının önümüzdeki aylarda daha da yükseleceği konusunda Saxo Bank’a katılıyor. ROTH Capital Partners’ın baş teknik stratejisti JC O’Hara bir araştırma notunda, altın için teknik olarak 2.600 dolar seviyesinde yukarı yönlü bir hedef fiyat belirlediğini söyledi. 

Gümüş için O’Hara, fiyatların 30 doların üzerine çıkması halinde “35/37 dolar bölgesine kadar çok az direnç görüleceğini” belirtti.

👀 Temkinli Yaklaşım

Finansal belirsizlik dönemlerinde genellikle “güvenli liman” olarak kabul edilen altın, yüksek faiz oranları ve nispeten güçlü dolara rağmen 2022’nin sonlarından bu yana yükselişte.

Gümüş gibi altın fiyatları da faiz oranlarıyla ters bir ilişki içinde olma eğiliminde. Yani daha yüksek bir faiz oranı ortamı genellikle altın ve gümüş talebine zarar verir çünkü değerli metaller faiz ödemez, bu da onları tahvil gibi faiz ödeyen yatırımlara kıyasla daha az cazip hale getirir.

Ancak herkes değerli metal fiyatlarının önümüzdeki aylarda güçlenmesini beklemiyor.

📝 ING’nin emtia stratejisti Ewa Manthey, bu ayın başlarında yayınladığı araştırma notunda, altın fiyatlarının bu çeyrekte “Fed’in temkinli yaklaşımını sürdürmesi ve jeopolitiğin hâlihazırda mevcut fiyata dahil edilmesiyle” gevşeyebileceğini söyledi.

Manthey, ING’nin altın fiyatlarının ikinci çeyrekte ons başına ortalama 2.250 dolar civarında olmasını ve 2024 ortalamasının 2.218 dolar olmasını beklediğini belirtti. Banka daha önce altın fiyatlarının yılın son üç ayında ortalama 2.300 dolarla zirve yapabileceğini söylemişti.

Altın, Gümüş ve Platindeki Ralli Daha Yeni Başlıyor - Wall Street

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC