Altın Yorumları

Altın Gücünü Koruyor, Yatırımcılar Temkinli

Mart 26, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın Gücünü Koruyor, Yatırımcılar Temkinli

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkati bu hafta açıklanacak olan ve Fed’in bu yılki ilk faiz indiriminin zamanlamasına daha fazla ışık tutabilecek yeni veriler öncesi temkinli davranmasına rağmen, zayıflayan doların desteğiyle yükseldi.

Spot altın, TSİ 16.45’te 2.188 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 0,60% artışla 2.211 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada ise kırmızıda seyretmeye devam eden gram altın 1,07% düşüşle 2.410 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.398 lira oldu.

Altın Gücünü Koruyor, Yatırımcılar Temkinli

Altın geçen hafta, Fed politika yapıcılarının son dönemdeki yüksek enflasyon verilerine rağmen 2024 sonuna kadar faiz oranlarını düşürmeyi beklediklerini belirtmelerinin ardından rekor seviyeye ulaştı.

CME Group’un FedWatch aracına göre, yatırımcılar Fed’in haziran ayında faiz indirimine başlama olasılığını 64% olarak fiyatlıyor.

WisdomTree emtia stratejisti Nitesh Shah, “Faiz indirimlerinin hızlanacağını gösteren önemli bir haber olmadığı sürece, altının Paskalya’dan önce yeni bir rekor kırması pek olası değil. Ancak yıl sonuna kadar yeni rekorların kırılmasını bekliyoruz.”  yorumunu yapıyor.

🔮 WisdomTree, altın fiyatlarının 2025’in ilk çeyreğinde 2.350 doları aşacağını öngörüyor.

Bu arada dolar endeksi rakipleri karşısında 0,4% değer kaybederek altını diğer para birimi sahipleri için daha ucuz hale getirdi. Şimdi gözler, cuma günü açıklanacak olan ABD çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi verilerinde olacak.

Altın fiyatları ayrıca, ülkenin emlak ve borsa beklentilerine ilişkin bazı kuşkular nedeniyle Çinli hanehalklarının artan fiziki talebinden de destek görüyor. Bu durum, fiyata duyarlı Hintli alıcıların zayıflayan talebinin dengelenmesine yardımcı oldu.

Perakende tüketicilere kıyasla fiyata daha az duyarlı olan merkez bankalarının alımları da güçlü seyretmeye devam ederek satı metale daha fazla destek sağladı. Çin Merkez Bankası, 2022’nin sonlarından bu yana en aktif alıcı konumunda.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti