Altın Yorumları

Altın, Güçlü Dolara Rağmen Artıda

Altın, Güçlü Dolara Rağmen Artıda
Google News Icon Takip Et

Altın fiyatları, dolardaki yükselişin etkisiyle hafif bocaladı ancak yatırımcılar Fed’in politikasına ilişkin daha fazla ipucu gösterecek veri gündemi öncesinde yükselişini sürdürdü.  

Spot altın, TSİ 13.15’te 2.190 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 0,57% artışla 2.211 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada günler süren düşüş eğilimini sonlandıran gram altın 0,26% artışla 2.412 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.402 lira oldu.

Altın, Güçlü Dolara Rağmen Artıda

Altın fiyatları bu yıl şimdiye kadar 5%’ten fazla yükseldi ve geçen hafta Fed’in gevşemesine yönelik artan bahisler, devam eden güvenli liman talebi ve jeopolitik gerginliklerin ortasında merkez bankası alımlarının yardımıyla rekor seviyeye ulaştı.

City Index kıdemli analisti Matt Simpson, “Mevcut jeopolitik ve potansiyel merkezi gevşeme zemininde altın fiyatları için aşırı aşağı yönlü bir durum oluşturmak zor.yorumunu yapıyor.

Fed, geçen hafta faiz oranlarını sabit bıraktı ve yılsonuna kadar üç indirim öngörüsünü korudu. Öte yandan Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee de bu öngörüyü destekledi ve pazartesi günü yaptığı açıklamada, Fed’in politika toplantısında bu yıl için üç faiz indirimi beklediğini söyledi.

Yatırımcılar şimdi Fed’in faiz indirimlerine ne zaman başlayabileceğini ölçmek için cuma günü açıklanacak olan ABD çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi verilerini bekliyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC