Altın Yorumları

Altın, Güçlü Dolara Rağmen Artıda

April 17, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Güçlü Dolara Rağmen Artıda

Altın fiyatları, geçen hafta rekor seviyelere yükseldikten sonra, Ortadoğu’daki jeopolitik risklerden kaynaklanan güvenli liman talebinin yükselen dolar ve Hazine tahvili getirilerinin baskısını kısmen dengelemesiyle artıda seyretti.

Spot altın, TSİ 13.15’te 2.391 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları ise yatay seyrederek 2.407 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan gram altın da hareketlemdi ve 0,24% artışla 2.634 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.626 lira oldu.

Altın, Güçlü Dolara Rağmen Artıda

IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, “Altın fiyatları, yüksek Hazine tahvili getirileri ve güçlenen dolar karşısında direnç gösterirken, piyasa katılımcılarının İsrail’in İran’ın saldırılarına vereceği yanıtı beklemeye devam etmesiyle, artan jeopolitik riskler ışığında güvenli liman akışlarından bir miktar destek buluyor.yorumunu yapıyor

Jun Rong, jeopolitik gerilimlerdeki herhangi bir tırmanışın, fiyatların tüm zamanların en yüksek seviyelerini yeniden test etmesinin önünü açabileceğini de ekledi.

Makro gündemde ise dün yaptıkları açıklamalarda Fed Başkanı Jerome Powell da dahil olmak üzere üst düzey merkez bankası yetkilileri, faiz oranlarının ne zaman düşürülebileceğine dair herhangi bir öngörü sunmaktan kaçındı ve bunun yerine para politikasının daha uzun süre kısıtlayıcı olması gerektiğini söyledi.

ABD’den gelen veriler de bu yıl içinde faiz indirimine gidilip gidilmeyeceğine dair soru işaretleri yaratırken, birçok küresel aracı kurum Fed’in faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına dair beklentilerini haziran ayından eylül ayına çekti.

CME’nin FedWatch aracına göre piyasa, eylül ayında faiz indirimi olasılığını 68% olarak fiyatlıyor.

Altın, Güçlü Dolara Rağmen Artıda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC