Altın Yorumları

Altın, Güçlü Dolar Karşısında Geriliyor

Mart 19, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Güçlü Dolar Karşısında Geriliyor

Altın fiyatları, bugün dolardaki güçlü yükseliş karşısında gerilerken, yatırımcılar faiz indirimi hamlelerine ilişkin daha fazla netlik için merkez bankasının yarın tamamlanacak politika toplantısının ardından Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı açıklamaları bekliyor.

Spot altın TSİ 16.15’te 2.156 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 0,12% düşüşle 2.161 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada hafif geri çekilen gram altın 0,11% düşüşle 2.483 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.474 lira oldu.

Altın, Güçlü Dolar Karşısında Geriliyor

UBS analisti Giovanni Staunovo, “FOMC toplantısı yaklaşırken ve FOMC’nin daha şahin bir açıklama yapmasından endişe edilirken, bir yandan da nokta grafiği nihayetinde bu yıl daha az faiz indirimine işaret ediyor. Bu sebeple bazı piyasa katılımcıları altın varlıklarını azaltarak daha temkinli bir duruş sergilemeyi tercih ediyor.yorumunu yapıyor.

Piyasalar yaygın olarak Fed’in günün ilerleyen saatlerinde başlayacak iki günlük politika toplantısında faiz oranlarını sabit tutmasını bekliyor ancak dikkatler büyük ölçüde Powell’ın yarın güncellenen faiz oranı projeksiyonlarına ilişkin yorumlarına odaklanacak.

Altın fiyatları geçen hafta, ABD tüketici fiyatlarının şubat ayında güçlü bir şekilde arttığını ve üretici fiyatlarının beklenenden daha fazla yükseldiğini gösteren verilerin Fed’in erken faiz indirimlerine ilişkin umutları azaltmasının ardından 1% düşmüştü.

CME FedWatch aracına göre, yatırımcılar şu anda Fed’in haziran ayında faiz indirimine gitme ihtimalini yaklaşık 55% olarak fiyatlıyor.

Staunovo, “Finansal yatırımcılardan ETF’ler yoluyla yenilenen altın talebi ve merkez bankalarından devam eden güçlü talep, altının yıl sonunda 2.250 dolar ile yeni bir rekor seviyeye ulaşmasını sağlayacaktır.” diye ekledi.

Öte yandan, bugünün merkez bankası gündeminde Japonya Merkez Bankası (BOJ) yer aldı. Yetkililer, sekiz yıldır uygulanan negatif faiz oranlarını ve alışılmışın dışındaki politikasını sona erdirdi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC