Altın Yorumları

Altın Fiyatları için Kritik Hafta! Faiz Kararı Yönünü Belirleyecek

July 25, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın Fiyatları için Kritik Hafta! Faiz Kararı Yönünü Belirleyecek

ABD Merkez Bankası’nın 26 Temmuz’da gerçekleşecek toplantısında, politika faizini son kez 25 baz puan artıracağı beklentisi, ABD ekonomisine ilişkin beklenenden iyi gelen verilerin ardından kuvvetlendi.

Ons Altın 2 Ayın Zirvesinden Geriledi ⬇️

Ons altın, geçen hafta perşembe günü 1.987 dolar seviyesine yükselerek 2 ayın zirvesini gördü. Ancak ABD’de işsizlik maaşı başvurularının beklentilerin altında kalmasıyla birlikte ons altın da hızlı bir düşüş yaşadı. 1.965 dolar seviyesine gerileyen ons altın, cuma günü 1.956 doları gördü ve haftayı 1.961 dolar seviyesinden kapattı.

Gram Altın da Rekor Seviyeden Geriledi ⬇️

Türkiye’de gram altın fiyatı da ons altına paralel hareket etti. Çarşamba günü 1.734 lira ile rekor kıran gram altın, cuma günü 1.688 lira seviyesine kadar geriledi ve haftayı 1.701 lira seviyesinden kapattı.

Piyasanın Gözü Merkez Bankalarında 👀🏦

Bu hafta FED, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) faiz kararları piyasalar tarafından merakla bekleniyor.

Altın Fiyatları için Kritik Hafta! Faiz Kararı Yönünü Belirleyecek

FED Kararı Altının Yönünü Belirleyecek 🧭💰

Analistler, FED toplantısında altın için pozitif bir görünüm oluşması halinde ons altında 2.002 dolar seviyesine doğru bir hareketin gerçekleşebileceğini ifade ediyor. Çarşamba günü sona erecek FOMC toplantısı sonrası FED Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısında vereceği mesajlar ve FED’in gelecekteki duruşu hakkındaki sinyaller, altının yönünü belirleyecek.

Ons Altın Haftanın İkinci Gününe Nasıl Başladı?

Haftanın ikinci işlem gününe 1.954 dolar ile başlayan ons altın şu dakikalarda yatay seyrederek 1.960 dolardan işlem görüyor. Ons altında gün içerisinde en düşük 1.953 dolar, en yüksek ise 1.967 dolar seviyeleri test edildi. 

Gram Altın 1.700 TL Sınırında

Salı gününe 1.695 liradan başlayan gram altın şu dakikalarda hafif yükselerek 1.699 lira seviyesinden işlem görüyor. Gram altın da gün içerisinde en düşük 1.691 lira, en yüksek 1.705 lira seviyelerini gördü. 

Altın Fiyatları için Kritik Hafta! Faiz Kararı Yönünü Belirleyecek

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberght