Ekonomi ve Finans Haberleri

Altın Fiyatları FED Tutanaklarına Doğru Zirveyi Gördü

January 3, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın Fiyatları FED Tutanaklarına Doğru Zirveyi Gördü

Altın fiyatları salı günü düşük işlem hacminde altı aylık dilimin en yüksek seviyesine ulaştı ve piyasa ABD’den gelen tutanaklara odaklandı. FED’in son politika toplantısı bu hafta yapılacak.

● City Index kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, “Altın için düşük seviyede bir arz görüyoruz ve 1.830 dolar seviyesi bir nebze de olsa mıknatıs gibi görünüyor. Ancak yılın bu zamanında likidite çok düşük olduğundan, temel sebeplerle gerçekleşen eğilimlerin aksine teknik bir satın alma görünümünde.

● Tutanakların FED’in aralık toplantısında olduğu kadar güçlü bir etkisi olacağından şüpheliyim. Ancak alım-satım yapanlar medyan nokta grafiğinde ifade edilen ve altını destekleyebilecek daha düşük nihai FED faizinin onayını bekleyecek.” ifadelerini kullandı.

● FED’in sıkılaştırma güzergahı hakkında ipuçları verebilecek olan aralık ayı politika toplantı tutanakları yarın açıklanacak. FED, 75 baz puanlık dört artışın ardından aralık ayında faiz oranlarını 50 baz puan (bps) artırmıştı.

● Altın, enflasyona ve ekonomik belirsizliklere karşı bir koruma olarak kabul edilse de faiz oranlarının yükselmesi, faiz getirmediğinden dolayı elde altın tutulmasının getirdiği fırsat maliyetini artırıyor.

Altın Fiyatları FED Tutanaklarına Doğru Zirveyi Gördü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters