Borsa Haberleri

Altın Fiyatı, Son 2 Ayın En Yüksek Düzeyini Gördü

Altın Fiyatı, Son 2 Ayın En Yüksek Düzeyini Gördü
Google News Icon Takip Et

Ons altın, dolardaki zayıflık ve FED’in gelecek haftaki toplantıda agresif faiz artışı döngüsünü sonlandırabileceğine yönelik artan beklentilerle son iki ayın en yüksek düzeyine ulaşmış.

Gün içinde ons altın 0,2% artışla 1,981 dolara yükselerek 17 Mayıs’tan bu yana en yüksek düzeyini gördükten sonra TSİ 17.00 itibariyle 1,976 dolara geriledi.

Analist Ross Norman, “Kuşkusuz, ABD dolarındaki aşağı yönlü düzeltme altına bir ivme kazandırıyor ve bu nedenle piyasa psikolojik açıdan önemli olan 2.000 dolar seviyesini hedefliyor.” diyor. 

ABD dolar endeksi, 15 ayın en düşük seviyelerinden işlem görürken, Çin yuanı yetkililerin sınır ötesi finansman kurallarını değiştirmesi ve büyük devlet bankalarının dolar satmasının ardından yükseldi.

Daha zayıf bir dolar, altını denizaşırı alıcılar için pahalı hale getirirken, düşük faiz oranları getirisi olmayan varlığı tutmanın fırsat maliyetini azalttığı için ons altın için faydalı olma eğiliminde. 

Altın fiyatları, son 3 ayın en düşük seviyesini gördüğü haziran sonundan bu yana yaklaşık 5% değer kazandı. Son dönemdeki fiyat artışları, FED’in 26 Temmuz’da faiz oranını mevcut sıkılaştırma döngüsünün son artışı olan 25 baz puan artıracağı yönündeki görüşleri destekleyen ABD ekonomik verileri sayesinde geldi.

Julius Baer analisti Carsten Menke de altın fiyatlarında son dönemde görülen değişimin büyük ölçüde FED’in faiz artırımlarının neredeyse tamamlandığı beklentisinden kaynaklandığını düşünüyor ve şu yorumu yapıyor:

Bununla birlikte, faiz oranlarının yüksek kalmaya devam edeceğine ve ABD ekonomisinin dayanıklılığı nedeniyle para politikasında hızlı bir geri dönüşün yakın olmadığına inanıyoruz. Ayrıca, faiz oranı seviyelerinin altın yatırımcılarını tekrar piyasaya çekmek için çok yüksek olduğuna inanıyoruz.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC