Altın Yorumları

Altın, Fed Tutanakları Öncesi Ekside

May 22, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Fed Tutanakları Öncesi Ekside

Altın fiyatları, yatırımcıların faiz politikası açısından yakından takip edilen Fed’in son toplantısına ilişkin tutanakları beklediği seansta geriledi. 

Spot altın, hafta başında 2.449 dolarla rekor tazelemesinin ardından bugün TSİ 14.45’te 2.410 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları da 0,41% düşüşle 2.416 dolara geriledi.

Öte yandan gram altın da kırmızıya döndü ve 2.497 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.495 lira oldu.

Altın, Fed Tutanakları Öncesi Ekside

Saxo Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen “Altın büyük yükselişinin ardından konsolide oluyor. Kısa vadede, faiz indirimlerinin görünümüne odaklanarak dolardan ek destek almadan potansiyel olarak daha yükseğe çıkamaz. Ancak, inanılmaz derecede güçlü bir piyasa görüyoruz ve dipten alım eğilimi hâlâ devam ediyor.” yorumunu yapıyor.

Fed’in mayıs ayı politika toplantısının tutanakları bugün akşam saatlerinde yayımlanacak. Son zamanlarda ekonomik veriler enflasyonda bir düşüş trendine işaret etti. Ancak Fed politika yapıcıları, merkez bankasının faiz oranlarını düşürmeden önce enflasyonun gerçekten 2% hedefine geri döndüğünden emin olmak için birkaç ay daha beklemesi gerektiğini söyledi.

Külçe altın, enflasyondan korunma aracı olarak biliniyor ancak faiz getirisi olmayan bu varlığı elde tutmanın fırsat maliyeti yüksek faiz oranlarıyla birlikte artıyor.

KCM Trade baş piyasa analisti Tim Waterer da bir notunda, “Temel olarak, merkez bankası alımları talebi desteklerken görünüm altın için yapıcı olmaya devam ediyor. Altının 2.450 dolara doğru yeni bir atak yapması için önce 2.436 dolardaki ılımlı direncin aşılması gerekecek.” diyor. 

Altın, Fed Tutanakları Öncesi Ekside

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC