Altın Yorumları

Altın, Fed Haftasına Ekside Başladı

April 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Fed Haftasına Ekside Başladı

Altın fiyatları, yatırımcıların politika ipuçları için Fed politika toplantısını ve bu hafta açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verilerini beklediği yeni haftanın ilk işlem gününde karışık seyretti. 

Spot altın, seans başında hafif yükselse de TSİ 15.30’da 2.335 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları yatay seyrederek 2.347 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan gram altın da kırmızıda açıldı ve 0,29% düşüşle 2.431 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.433 lira oldu.

Altın, Fed Haftasına Ekside Başladı

Altın geçen hafta, Ortadoğu’daki gerilimin azalması ve ABD’nin bu yıl erken faiz indirimine gideceğine dair beklentilerin zayıflamasıyla 2,2% düştü. 

CME’nin FedWatch aracına göre, yatırımcılar artık bu yıl büyük olasılıkla kasım ayında olmak üzere yalnızca tek bir faiz indirimi bekliyor.

Saxo Bank emtia stratejisi müdürü Ole Hansen, “Altın boğaları geçen haftaki zayıflığı satın alarak çok daha düşük seviyelerde oluşturulmuş yüksek bir uzun pozisyonu korudu.” diyor.

Geçen haftaki düşüşten önce, merkez bankalarının güçlü alımları ve zayıflayan yuan karşısında Çinli perakende yatırımcılardan gelen talep nedeniyle altın, 12 Nisan’da 2.431,29 dolarla rekor seviyeye ulaşmıştı.

Citi bir notunda, “Çin’in bölgesel talebinde mevsimsel bir gerileme 2024 ortasına kadar olası ancak perakende ve Çin Halk Bankası kanalıyla yapısal olarak daha güçlü bir tüketim eğilimi, daha yüksek bir altın fiyat tabanını destekliyor.yorumunu yapıyor

Citi’nin baz senaryosu, altının önümüzdeki 12-15 ay içinde 3 bin dolara ulaşacağını öngörüyor.

Altın, Fed Haftasına Ekside Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC