Altın Yorumları

Altın, Faiz İndirimi Umutlarıyla Yeniden Yükselişte

January 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Faiz İndirimi Umutlarıyla Yeniden Yükselişte

Altın fiyatları, dün yayınlanan ve faiz indirimlerine yönelik belirsizliğe işaret eden Fed tutanakları sebebiyle geriledikten sonra bugün piyasaların umutlarını kaybetmemesinden destek alarak yükselişe geçti. 

Spot altın TSİ 14.30’da 2.048 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 0,60% artışla 2.055 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada kayıplarla karşı karşıya kalan gram altının satış fiyatı 0,52% düşüşle 2.056 liraya geriledi. Gram altının alış fiyatı ise 2.049 lira oldu. 

Altın, Faiz İndirimi Umutlarıyla Yeniden Yükselişte

UBS analisti Giovanni Staunovo, “Daha zayıf bir dolar ve düşük ABD faiz oranları beklentileri altını yukarı itiyor. Görünüşe göre piyasa katılımcıları Fed tutanaklarını biraz daha güvercin olarak değerlendirdi.” diyor.

Dolar, son seansta üç haftanın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra rakipleri karşısında 0,2% değer kaybederek altını diğer döviz sahipleri için daha çekici hale getirdi.

Fed’in 12-13 Aralık toplantısına ilişkin dün yayınlanan toplantı tutanakları, politika yapıcılar arasında enflasyonun kontrol altında olduğu yönünde artan bir algının olduğunu ve merkez bankasının “aşırı kısıtlayıcı” para politikasının ekonomi üzerindeki riskleri konusunda endişe duyduğunu gösterdi.

Tutanaklar faiz indirimlerinin ne zaman başlayabileceğine dair bir işaret vermese de piyasalar gevşek para politikasına yönelik beklentilerini korudu. 

Staunovo, “Fed’in bu yıl çeşitli faiz indirimleri gerçekleştirmesinin, ETF yoluyla finansal yatırımcıları geri getirmesiyle altın fiyatını yıl sonuna kadar ons başına 2.250 dolara çıkarmasını bekliyoruz.”  yorumunu yapıyor

Altın, Faiz İndirimi Umutlarıyla Yeniden Yükselişte

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters