Borsa Yorumları

Altın, Faiz İndirimi Beklentileriyle Yükseliyor

Altın, Faiz İndirimi Beklentileriyle Yükseliyor
Google News Icon Takip Et

Altın fiyatları, Fed’in dünkü faiz açıklamasında gelecek yıl faiz indirimlerinin başlayabileceği sinyalini vermesiyle zayıflayan dolar ve Hazine tahvili getirileri karşısında arttı. 

Spot altın TSİ 17.30’da 2.045 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları ise 2,72% artışla 2.051 dolara yükseldi. 

Öte yandan iç piyasada gram altının satış fiyatı 0,28% düşüşle 1.965 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı ise 1.953 lira oldu. 

Altın, Faiz İndirimi Beklentileriyle Yükseliyor

UBS analisti Giovanni Staunovo, “Piyasa katılımcıları Fed’i güvercin olarak algıladı, gelecek yıl ABD’de faiz oranlarının düşürüleceği yönündeki açıklamalara odaklandı. Altın için olumlu görünümümüzü koruyoruz ve 2024 sonuna kadar ons başına 2.250 dolara ulaşmasını bekliyoruz.yorumunu yapıyor

Fed’in geniş çapta beklendiği gibi art arda üçüncü toplantısında faiz oranlarını sabit tutmasının ardından 19 Fed yetkilisinden 17’si, 2024 sonuna kadar faiz oranlarının düşeceğini öngördü.

CME FedWatch aracına göre piyasalar şu anda Fed’in mart ayında faiz indirimi ihtimalini 89% civarında fiyatlıyor.

Düşük ABD faiz oranları, dolar ve tahvil getirileri üzerinde baskı oluşturuyor ve getirisi olmayan külçenin cazibesini artırıyor.

Dolar dört ayın en düşük seviyesine gerileyerek doları olmayan alıcılar için altını daha ucuz hale getirirken, ABD’nin 10 yıllık gösterge tahvil getirileri temmuz sonundan bu yana en düşük seviyelerine geriledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC