Altın Yorumları

Altın, Faiz Anlatısındaki Değişimden Darbe Aldı

April 11, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Faiz Anlatısındaki Değişimden Darbe Aldı

Altın fiyatları,  jeopolitik ve ekonomik belirsizliklerin ortasında yeşilde seyretse de son dönemlerde görülen ralli, Fed’in haziran ayında faiz indirim döngüsüne başlayacağı beklentilerini azaltan sıcak ABD enflasyon verileriyle hafifledi.

Spot altın, TSİ 14.00’te 2.338 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,24% artışla 2.354 dolardan işlem gördü. 

Altın, Faiz Anlatısındaki Değişimden Darbe Aldı

UBS analisti Giovanni Staunovo, “ABD enflasyonunun olumlu yönde sürpriz yapmasının ardından altının daha düşük işlem görmesini beklerdim ancak (reel) faiz oranları son zamanlarda altın için kötü bir itici güç oldu. Görünüşe göre her küçük gerileme, bazı yatırımcılar tarafından korku faktörlerinin etkisiyle altına daha fazla yatırım yapmak için kullanılıyor.yorumunu yapıyor

Dün açıklanan veriler, ABD’de tüketici fiyatlarının mart ayında beklenenden daha fazla arttığını gösterdi. Mart ayı politika toplantısı tutanaklarına göre ise Fed yetkilileri, geçtiğimiz ay enflasyondaki ilerlemenin durmuş olabileceği ve bunun da daha uzun bir sıkı para politikası dönemini gerekli kılabileceği endişelerini dile getirdi.

Öte yandan Tastylive küresel makro başkanı Ilya Spivak, Çin’den gelen rezervalımlarının külçe altın için bir destek kaynağı olmaya devam edeceğini söyledi.

Altın, Faiz Anlatısındaki Değişimden Darbe Aldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC