Altın Yorumları

Altın Enflasyon Verisi Öncesi Yeşilde

January 10, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın Enflasyon Verisi Öncesi Yeşilde

Altın fiyatları, piyasaların Fed’in faiz indirimi tutumuna dair beklentilerini değiştirme potansiyeli taşıyan enflasyon (TÜFE) verisi öncesi kazançlarını koruyor. 

Spot altın TSİ 12.30’da 2.035 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 0,41% artışla 2.041 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan hafta başından bu yana ekside seyreden gram altın toparlandı ve satış fiyatı 2.057 liraya yükseldi. Gram altının alış fiyatı ise 2.051 lira oldu. 

Altın Enflasyon Verisi Öncesi Yeşilde

KCM Trade piyasa analisti Tim Waterer, “2023’ün sonunda tanık olduğumuz durumun aksine, dolar ve Hazine tahvili getirilerindeki istikrar kombinasyonu, altın fiyatına etkili bir şekilde fren uyguladı.” yorumunu yapıyor

Dolar endeksi, geçen yılki zayıf performansının ardından bu hafta bir dizi para birimi karşısında zemin kazanarak bu ay şu ana kadar 1,6% yükseldi. 

Yatırımcılar şimdi odaklarını yarın yayınlanacak olan ve manşet enflasyonun aralık ayında yıllık bazda 3,2% arttığını göstermesi beklenen tüketici fiyat enflasyonu rakamlarına çevirdi. 

Waterer, “Verilerdeki herhangi bir yumuşaklık işareti altın fiyatı için bir nimet olabilir.” diye ekledi. 

Öte yandan piyasaların faiz indirimi beklentisini destekleyen bir şekilde Fed Guvernörü Michelle Bowman, merkez bankasının para politikasının “yeterince kısıtlayıcı” göründüğünü söyledi.

CME FedWatch aracına göre piyasa katılımcıları mart ayında ABD’de faiz indirimi olasılığını yaklaşık 68% olarak fiyatlıyor.

Altın Enflasyon Verisi Öncesi Yeşilde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC