Altın Yorumları

Altın, Enflasyon Verisi Öncesi Geriledi

Şubat 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Enflasyon Verisi Öncesi Geriledi

Altın fiyatları yatırımcılar günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan önemli ABD enflasyon verilerini beklerken değer kaybetse de ABD’de hızlı ve daha derin faiz indirimlerine dair umutların azalmasına rağmen bu ay şimdiye kadar artıda seyretti. 

Spot altın TSİ 14.00’te 2.030 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 0,14% düşüşle 2.039 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan Türkiye ekonomisinin geçen yıl 4% büyüğüdüne işaret eden verilerin ardından iç piyasada zayıflayan gram altın 2.117 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.111 lira oldu.

Altın, Enflasyon Verisi Öncesi Geriledi

Capital. com analisti Kyle Rodda, “Kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisi önemli ve yukarı yönlü bir sürpriz altın için aşağı yönlü risk sunabilir. Külçe altın bir süredir sınırlı bir aralıkta işlem görüyor ve bu kadar iyi dayanması da şaşırtıcı.yorumunu yapıyor.

Altın, yatırımcıların bir ay önce beş faiz indirimi beklerken gelen yeni verilerle beklentilerini düşürmesine rağmen aylık bazda güçlü seyrediyor. Mart ayına yönelik hayal kırıklığının ardından ilk indirimin mayıs ayında yapılacağına dair umutlar bu ay azaldı ve artık gözler haziran toplantısına çevrildi.

Bu kapsamda, ekonomistlerin 0,4% artış beklediği PCE verileri yakından izlenecek.

Fed yetkilileri bu hafta yaptıkları açıklamada 2%’lik enflasyon hedefine ulaşmak için kat edilmesi gereken daha çok mesafe olduğunu ancak faiz indirimleri için kapının açıldığını ve bunun muhtemelen bu yıl içinde gerçekleşebileceğini söyledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti