Altın Yorumları

Altın, Enflasyon ve Fed Öncesi Dar Bir Aralıkta İşlem Görüyor

Altın, Enflasyon ve Fed Öncesi Dar Bir Aralıkta İşlem Görüyor
Google News Icon Takip Et

Altın fiyatları, yatırımcıların saatler içinde açıklanacak olan ABD tüketici enflasyonu (TÜFE) verisini ve Fed’in faiz politikasına ilişkin yorumlarını beklemesi nedeniyle dar bir aralıkta işlem gördü.

Spot altın, TSİ 15.00’te 2.312 dolardan işlem gördü. ABD vadeli altın kontratları ise 0,14% artışla 2.330 dolar oldu.

İç piyasada ise gram altın hareketlendi ve 2.407 liraya yükseldi. Gram altının alış fiyatı da 2.406 lira oldu.

Altın, Enflasyon ve Fed Öncesi Dar Bir Aralıkta İşlem Görüyor

Tradu kıdemli piyasa uzmanı Russell Shor, Fed’i endişelendiren asıl şeyin, enflasyonun yılın başında düşünüldüğü kadar hızlı düşmemesi olduğunu belirtiyor.

Shor, “İstihdam piyasasının oldukça güçlü olmasıyla birlikte faiz indirimlerini geriye çekecekler, bu da altın için ters bir rüzgar. En önemlisi, medyan nokta grafiğini izlemeniz gerekiyor. Eğer FOMC (piyasanın fiyatladığı) bir faiz indirimi yerine iki faiz indirimi önerirse, bu altını destekleyecektir.yorumunu yaptı. 

Piyasa, güçlü bir ABD istihdam verisinin ardından Fed’in bu yıl bir ya da iki kez faiz indirimine gidip gitmeyeceği konusunda bölünmüş durumda, bu nedenle dikkatler politika yapıcıların güncellenmiş ekonomik projeksiyonlarında ve Başkan Jerome Powell’ın basın toplantısında olacak.

Güçlü ABD istihdam verileri ve Çin Merkez Bankası’nın altın alımlarını durdurduğuna dair haberler, külçe altının geçen hafta Kasım 2020’den bu yana en büyük günlük düşüşünü tetiklemişti.

KCM Trade baş piyasa analisti Tim Waterer bir notunda, “Çin mayıs ayında altına ara vermiş olsa da, Çin Halk Bankası’nın ABD dolarından uzaklaşma çabalarının bittiğine inanmıyorum.” diyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC