Altın Yorumları

Altın, Enflasyon Haftasına Ekside Başladı

May 13, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Enflasyon Haftasına Ekside Başladı

Altın fiyatları, haftanın ilerleyen günlerinde açıklanacak önemli ABD enflasyon verileri öncesinde yatırımcıların dolara daha fazla yönelmesiyle gerileyerek, son dönemdeki bazı kazançlarını sildi.

Spot altın, TSİ 15.30’da 2.348 dolardan, ABD vadeli altın kontratları da 0,93% düşüşle 2.352 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan gram altın da kırmızıya döndü ve 2.429 liraya geriledi. Gram altının alış fiyatı da 2.427 lira oldu.

Altın, Enflasyon Haftasına Ekside Başladı

Sarı metal geçen hafta, ABD ekonomisinin soğumasına dair bazı işaretlerin 2024 yılında Fed’in nihai faiz indirimlerine ilişkin spekülasyonları tetiklemesiyle bir miktar güçlendi.

Ancak altın hâlâ nisan ayında ulaştığı rekor seviyelerin oldukça altında seyrediyor ve bu haftaki enflasyon verileri öncesinde dar bir aralıkta işlem görmesi bekleniyor.

Nisan ayı üretici fiyat endeksi (ÜFE) verisi yarın, daha yakından takip edilen tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verisi ise çarşamba günü açıklanacak.

Yapışkan enflasyona dair herhangi bir işaretin ABD’nin bu yıl faiz indirimine gideceğine dair beklentileri daha da azaltması, doları yükseltmesi ve metal fiyatlarını baskılaması muhtemel. 

Altın, Enflasyon Haftasına Ekside Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing