Altın Yorumları

Altın Enflasyon Gündemi Öncesi Düşüşte

May 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın Enflasyon Gündemi Öncesi Düşüşte

Altın fiyatları, ABD Hazine tahvili getirilerinin yükselmesiyle gerilerken, yatırımcılar bu hafta sonuna doğru açıklanacak olan ve Fed’in izleyeceği faiz politikası hakkında fikir verebilecek önemli enflasyon verisine hazırlanıyor.

Spot altın, TSİ 16.15’te 2.339 dolardan işlem gördü. ABD vadeli altın kontratları ise 0,84% düşüşle 2.359 dolar oldu.

Öte yandan gram altın da düşüşünü sürdürdü ve 0,92% düşüşle 2.424 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.424 lira oldu.

Altın Enflasyon Gündemi Öncesi Düşüşte

Exinity Group baş piyasa analisti Han Tan, “Altın boğaları, son zamanlarda Fed’in 2024’te faiz indirimine gideceği konusunda aşırı coşkulu davranmaktan suçlu bulundu. Beklentilerdeki bu değişim, spot altını tekrar 2.300-2.400 aralığının ortasına çekti.” diyor. 

CME FedWatch aracına göre piyasalar, şu an eylül ayında faiz indirimi ihtimalini 46% olarak fiyatlıyor. Yatırımcılar son dönemde, Fed yetkililerinin şahin söylemleri nedeniyle ABD’de faiz indirimi beklentilerini aşamalı olarak azalttı.

Fed’in enflasyon için tercih ettiği ölçüt olan ABD çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) verileri cuma günü açıklanacak.

Tan, “Beklenenden daha yüksek gelen PCE verisi, ABD’de faizlerin daha uzun süre yükselme ihtimalini artırarak spot altını destek için psikolojik 2.300 dolar seviyesini yeniden test etmeye zorlayabilir.” yorumunu yaptı. 

Altın Enflasyon Gündemi Öncesi Düşüşte

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC