Altın Yorumları

Altın Ekside Ama Nisanı Artıda Tamamlama Yolunda

April 30, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın Ekside Ama Nisanı Artıda Tamamlama Yolunda

Altın fiyatları, jeopolitik riskler ve merkez bankası talebinin külçenin cazibesini artırmasıyla art arda üçüncü aylık kazancını elde etmeye hazırlanırken, Fed toplantısı öncesinde ekside seyretti.

Spot altın, TSİ 16.30’da 2.303 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları 1,78% düşüşle 2.315 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan gram altın da kırmızıda seyretmeye devam etti ve 1,43% düşüşle 2.400 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.399 lira oldu.

Altın Ekside Ama Nisanı Artıda Tamamlama Yolunda

Son birkaç aydaki kazançların arkasındaki ana vektör, güvenli liman ticaretini yönlendiren jeopolitik istikrarsızlıktı.” yorumunu yapan ActivTrades kıdemli analisti Ricardo Evangelista ancak İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes görüşmelerine ilişkin haberlerin ardından fiyatlar düştüğünü ekledi.

Hamas liderleri yeni bir tur ateşkes görüşmesi için Kahire’yi ziyaret ederken İsrail hava saldırıları dün de devam etti.

Ayrıca bu hafta yatırımcıların radarında yarın açıklanacak Fed politika kararı ve cuma günü açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verileri var.

Yatırımcılar, beklenenden daha yüksek gelen enflasyon verileri ve Başkan Jerome Powell da dahil olmak üzere Fed yetkililerinin şahin söylemlerinin ardından bu yıl ABD faiz indirimlerinin zamanlaması ve büyüklüğüne ilişkin beklentilerini azalttı.

Evangelista, Powell’ın duruşunun güçlü bir şekilde şahinleşebileceğini ve ilk faiz indirimi beklentilerini dördüncü çeyreğe hatta gelecek yıla itebileceğini, bu senaryonun altın için kötü bir işaret olacağını belirtti. 

Altın Ekside Ama Nisanı Artıda Tamamlama Yolunda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC