Altın Yorumları

Altın Durmuyor: Güçlü Taleple Rekor Tazeledi

Mart 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın Durmuyor: Güçlü Taleple Rekor Tazeledi

Altın fiyatları, dün yeni zirvesine yükselerek ABD’nin faiz indirimi beklentileri ve güçlü güvenli liman talebinin etkisiyle son üç yılın en iyi ayını geçirdi.

Spot altın, TSİ 15.15’te 2.232 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 1,90% artışla 2.254 dolardan işlem gördü. Spot altın böylelikle, Temmuz 2020’den bu yana en iyi aylık performansını sergiledi.

Öte yandan gram altın hafta başındaki düşüşün ardından yatay seyretmeye devam ederek 0,12% artışla 2.451 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.436 lira oldu.

Altın Durmuyor: Güçlü Taleple Rekor Tazeledi

TD Securities emtia stratejisti Daniel Ghali, “Yatırımcılar tatil öncesinde pozisyon kapatıyor ve ay sonu ve çeyrek sonuna doğru alım satım faaliyetlerini artırıyor.” yorumunu yapıyor.

Ghali, piyasaların daha derin bir Fed indirim döngüsü beklemeye başlaması halinde altının daha da yükselebileceğini ve “bu yüksek seviyelerde tutunma potansiyeline sahip olduğunu ancak çok yakın vadede alımların tükendiğine dair işaretler görüldüğünü” sözlerine ekledi.

Gainesville Coins’in baş piyasa analisti Everett Millman ise fiyatların aynı zamanda “küresel olarak büyük jeopolitik gerilimlerin hâlâ devam etmesi” nedeniyle de yükseldiğini ve bunun yatırımcıları nötr bir rezerv varlık olarak altına yönelmeye itebileceğini söyledi.

Millman, enflasyonun politika yapıcıların istediğinden daha yüksek seyrettiğine dair bazı göstergeler olsa da bunun şu anda altın için yüksek değerlemeleri açıklamak zorunda olmadığını da sözlerine ekledi.

Öte yandan altın yatırımcılarının izlediği bir diğer gösterge olarak dakikalar içinde açıklanacak olan ABD çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi raporu, yatırımcıların Fed’in politika duruşunu ölçmesine yardımcı olabilir.

CME’nin FedWatch aracına göre, piyasalar şu anda haziran ayında faiz indirimi ihtimalini 64% olarak fiyatlıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti