Altın Yorumları

Altın, Dolardaki Toparlanma Karşısında Ayakta Durmaya Çalışıyor

Şubat 28, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Dolardaki Toparlanma Karşısında Ayakta Durmaya Çalışıyor

Altın fiyatları, yatırımcıların faiz indirimi beklentilerini şekillendirme konusunda önemli bir rol oynayan kritik veri gündemi öncesinde doların yükselmesiyle geriledikten sonra toparlanmaya çalışıyor. 

Spot altın TSİ 17.15’te 2.035 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise yatay seyrederek 2.044 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada hareketlenen gram altın 2.123 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.116 lira oldu.

Altın, Dolardaki Toparlanma Karşısında Ayakta Durmaya Çalışıyor

Dolar endeksi, piyasaların dünkü imalat verilerinden silkinerek gözlerini kişisel tüketim harcamaları verisine çevirmesiyle yendien 104 seviyesinin üzerine çıktı. 

SP Angel analisti John Meyer, “PCE verilerinin güçlü kalmaya devam ettiğini ve Fed faiz indirimlerini erteleme olasılığının daha yüksek olduğunu görüyorum. Bu, hafifçe yumuşayan doların yükselmesine yardımcı olacak ve kısa vadede altını geride tutacak gibi görünüyor. Merkez bankaları ise Fed’in faiz indirimi öncesinde artan küresel belirsizliği dengelemek için altın alma eğilimini sürdürebilir.yorumunu yapıyor.

Fed’in ilk faiz indirimine ilişkin bahisler, yılın başındaki mart ayına kıyasla haziran ayına çekildi

Fed Guvernörü Michelle Bowman, enflasyona yönelik yukarı yönlü riskleri gerekçe göstererek merkez bankasının gevşeme konusundaki sabırlı duruşunu pekiştirdi.

Yatırımcılar Bowman’ın yanı sıra bu hafta konuşacak olan en az dokuz Fed yetkilisinin daha yorumlarını izleyecek. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC