Altın Haberleri

Altın Dar Bantta Fiyatlanıyor

May 9, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın Dar Bantta Fiyatlanıyor

Altın fiyatları, sakin ekonomik veri haftasının karşısında yatay görünümünü sürdürüyor.

Spot altın, TSİ 14.00’te 2.312 dolardan, ABD vadeli altın kontratları da 0,14% düşüşle 2.319 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan gram altın da 2.400 liranın altına sarktı. Gram altının alış fiyatı 2.392 lira oldu.

Altın Dar Bantta Fiyatlanıyor

Altın fiyatları, veri takviminin sakin olduğu haftada yatay görünümünü koruyor. İsrail-Hamas gerilimi sürerken Hamas, ateşkes üzerine İsrail ile yapılan görüşmelerde daha fazla taviz vermeye niyetli olmadıklarını ifade etti.

Makroekonomik tarafta ise hafta boyunca Fed yetkililerinin açıklamaları takip edilirken yatırımcılar önümüzdeki hafta açıklanacak enflasyon verilerini bekliyor.

Kedia Commodities Direktörü Ajay Kedia, “Piyasa beklentilerine rağmen Eylül ayında bir faiz indirimi olması beklenirken, altın yatırımcıları büyük hamleler yapmaktan çekiniyor… Eğer ABD enflasyon verisi beklenenden yüksek gelirse, ons altın 2290 dolara düşebilir.” dedi.

FedWatch’a göre, yatırımcılar Eylül ayında faiz indirimi ihtimalini yaklaşık 66% olarak fiyatlıyor. Daha düşük faiz oranları, yatırımcıların altına olan ilgisini artırabilir.

ACY Securities analisti Luca Santos, “2024 yılının geri kalanı için altın görünümü nispeten olumlu” dedi. “Ekonomik koşullar belirsiz kalmaya devam eder ve jeopolitik gerilimler sürerse, fiyatların 2500 doları aşma potansiyeli bile var.” yorumunu yapıyor.

Altın Dar Bantta Fiyatlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Yahoo Finance