Borsa Yorumları

Altın, Çekirdek PCE Öncesinde Hafif Düştü

November 30, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Çekirdek PCE Öncesinde Hafif Düştü

Yatırımcıların ABD’de faiz indirimlerinin beklenenden daha erken gelip gelmeyeceğini ölçmek için önemli olan bir enflasyon verisini beklediği perşembe günü altın fiyatları, dar bir aralıkta konsolide oldu ve yaklaşık yedi ayın en yüksek seviyesine yakın seyretti.

Spot altın TSİ 14.20’de 2.036 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,38% düşüşle 2.039 dolara geriledi.

Dün güvenli liman talebine bağlı olarak yeni zirvesini gören gram altının satış fiyatı bugün 0,68% düşüşle 1,930 liraya indi. Gram altının alış fiyatı da 1.923 lira oldu. 

Altın, Çekirdek PCE Öncesinde Hafif Düştü

IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, TSİ 15.30’da Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan ABD kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisi öncesinde, “Fiyatlar bugünkü seansta biraz bekle ve gör ile hafif bir nefes alıyor gibi görünüyor. ABD üçüncü çeyrek ekonomik büyümesinin bir gecede yukarı yönlü bir sürpriz yapmasına rağmen, piyasalar Fed (yetkililerinin) yorumlarından ipuçları almaya devam ettiğinden, veriler piyasa faiz indirimi bahislerini değiştiremedi.yorumunu yapıyor. 

Fed yetkililerinin bu hafta önümüzdeki aylarda bir faiz indirimi olasılığına işaret eden ve büyümenin yavaşlamasını ve enflasyonun düşmeye devam etmesini beklendiklerini vurgulayan açıklamaları, 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirilerini de 4,2470% ile son iki buçuk ayın en düşük seviyesine çekti.

Altın, Çekirdek PCE Öncesinde Hafif Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC