Altın Yorumları

Altın Bir Kez Daha Rekor Tazeledi

April 9, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın Bir Kez Daha Rekor Tazeledi

Altın fiyatları, momentum fonları ve artan jeopolitik gerilimlerin ardından sekiz seanslık kazanç serisini bugün yeni bir rekorla taçlandırdı.

Spot altın, bugün 2.365 dolarla yeni zirvesini gördükten sonra TSİ 15.30’da 2.349 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları ise 1,01% artışla 2.366 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan gram altın ise haftaya güçlü bir başlangıç yapıldıktan sonra 1,97% artışla 2.568 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.538 lira oldu.

Altın Bir Kez Daha Rekor Tazeledi

Saxo Bank emtia stratejisi müdürü Ole Hansen, “Güçlü temel momentum ile, düşüşte alım yatırımcılar arasında hâlâ hakim bir strateji. Rusya/Ukrayna ve Ortadoğu ile ilgili jeopolitik riskler hâlâ destekleyici bir rol oynuyor ve odak noktası düşük faiz indirimi beklentilerinin olumsuz etkisinden daha yüksek ve yapışkan enflasyona doğru değişiyor.yorumunu yapıyor

Piyasalar şu an, ABD’nin gelecekteki faiz patikasına ilişkin yeni sinyaller için yarın açıklanacak olan Fed’in toplantı tutanaklarını ve ABD enflasyon verilerini bekliyor.

Yüksek faiz oranları genellikle getirisi olmayan altın tutmanın cazibesini kısıtlıyor ancak değerli metal bu ay şimdiye kadar bu faktörleri görmezden geldi.

Teknik açıdan bakıldığında ise, nisan rallisi spot altın fiyatlarını göreceli güç endeksinin de gösterdiği gibi aşırı alım bölgesinin derinliklerine taşıdı.

Altın Bir Kez Daha Rekor Tazeledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC