Altın Yorumları

Altın, Bir Buçuk Ayın İlk Haftalık Düşüşünü Kaydetme Yolunda

April 26, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Bir Buçuk Ayın İlk Haftalık Düşüşünü Kaydetme Yolunda

Altın fiyatları, ABD’de bugün açıklanacak olan önemli enflasyon verisi öncesinde artıda seyretti ancak Ortadoğu krizinde tırmanma endişelerinin azalmasıyla son bir buçuk ayın ilk haftalık düşüşünü kaydetme yolunda ilerliyor.

Spot altın, TSİ 14.00’te 2.348 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,78% artışla 2.360 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan gram altın da yükselişini sürdürdü ve 0,87% artışla 2.457 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.456 lira oldu.

Altın, Bir Buçuk Ayın İlk Haftalık Düşüşünü Kaydetme Yolunda

İsrail ve İran gerilimleriyle yeniden alevlenen Ortadoğu krizinde büyük bir tırmanışın önlenmesinin ardından, fiyatlar haftalık bazda 2,3% düşerek aralık başından bu yana en büyük haftalık düşüşünü yaşadı. 

IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, “Dün açıklanan ABD ekonomik verileri, büyümede önemli bir zayıflama ile bazı ikilemler sağlarken, enflasyonist baskılar yavaş yavaş azaldı.” diyor.

Veriler, ABD ekonomik büyümesinin ilk çeyrekte tahmin edilenden daha fazla yavaşladığını gösterdi ancak enflasyondaki artış, Fed yetkililerinin merkez bankasının faiz oranlarını düşürmek için aciliyeti olmadığını ima eden son açıklamalarının altını çizdi.

Şimdi gözler, ABD’nin faiz görünümüne ilişkin daha fazla ipucu için bugün açıklanacak olan mart ayı çekirdek kişisel tüketim harcamaları verilerine çevrildi.

Jun Rong, PCE rakamlarında önemli bir artışın Fed’den bu yıl yalnızca bir faiz indirimi görebileceğimiz yönündeki beklentileri daha da güçlendirebileceği yorumunu yapıyor

Altın, Bir Buçuk Ayın İlk Haftalık Düşüşünü Kaydetme Yolunda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC