Altın Yorumları

Altın, Aralıktan Bu Yana En İyi Haftasını Yaşadı

February 2, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Aralıktan Bu Yana En İyi Haftasını Yaşadı

Altın fiyatları, Fed’in faiz açıklamalarının ardından hafif gerilese de saatler sonra açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi öncesi yükselerek aralık ayından bu yana en iyi haftasını tamamlama yolunda ilerliyor. 

Spot altın TSİ 16.00’da 2.055 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,07% artışla 2.072 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada toparlanma sinyalleri veren gram altın 0,08% artışla 2.069 liraya yükseldi. Gram altının alış fiyatı da 2.064 lira oldu.

Altın, Aralıktan Bu Yana En İyi Haftasını Yaşadı

Fed Başkanı Jerome Powell’ın mart ayında faiz indirimine gidileceği umutlarını körelten açıklamalarına rağmen piyasaların 2024’te faiz indirimi beklentilerini korumasıyla altın fiyatları bu hafta 2% yükseldi.

Kinesis Money analisti Carlo Alberto De Casa “Fed açıklamaları altına yönelik senaryolara zarar vermedi. Ancak piyasaların faizlerin daha uzun süre yüksek kalmaya inanmaya başlaması altın için problem yaratabilir. Şimdilik durum böyle görünmüyor.yorumunu yapıyor.

Mart ayına yönelik umutlarını kaybeden piyasalar, CME’nin FedWatch aracına göre merkez bankasının mayıs ayında faiz indirimine gitme olasılığını 93% olarak fiyatlıyor.

Öte yandan Dünya Altın Konseyi’nin yeni raporu, jeopolitik gerilimler ve Çin ekonomisindeki zayıflığın 2023’te altın talebinde rekor seviyeler görülmesine neden olduğunu gösterdi.

Altın, Aralıktan Bu Yana En İyi Haftasını Yaşadı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC