Borsa Yorumları

Altın Almanın Zamanı Geldi mi?

October 11, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Altın Almanın Zamanı Geldi mi?

Güçlü ABD istihdam verilerinin ardından FED’in agresif faiz artış hızını koruyacağına dair endişeler, altın fiyatlarının pazartesi günü bir haftanın en düşük seviyesine gerilemesine neden oldu. 

Geleneksel olarak ekonomik çalkantı dönemlerinde enflasyonun etkilerine karşı güvenli bir liman olarak görülen altın, doların güçlenmesiyle baskı altına giriyor. Bu durumun temelinde altının doları olmayan alıcılar için daha pahalı hâle gelmesi yatıyor. 

Pazartesi günü spot altın, 1% düşüşle ons başına son 2.5 yılın en düşük seviyesine yakın rakamlarla 1.676 dolardan işlem görüyordu. Güncelde ise 1.664 dolar seviyelerine kadar geriledi. Peki, durum böyleyken altın almanın zamanının geldiği söylenebilir mi?

Euro Pacific Capital’den Peter Schiff’e göre bu, FED’in enflasyonu düşürme kararlılığına bağlı. TD Securities’in Emtia Stratejisi Başkanı Bart Melek ise FED’in enflasyonla mücadelesinin devam edeceğini ve bu nedenle faiz artışlarının yaşanacağı bir dönemde faizsiz getirisi olan altın almanın herhangi bir garanti sunmadığını söylüyor. 

Altın, Ekonomik Dalgalanma Dönemlerinde Güvenli Bir Liman Olabilir!

Euro Pacific Capital’den Peter Schiff, FED’in enflasyonu baskılama hamleleri hakkında açıklamalarda bulundu. Schiff, “Bence merkez bankaları enflasyon mücadelesinde havlu atmak üzere. Daha yeni başlıyoruz, enflasyon önümüzdeki yıllarda büyük ekonomilerin bazılarını mahvedecek.” ifadelerini kullandı. 

ABD Doları ekonomik belirsizlik zamanlarında bazıları tarafından güvenli liman olarak tercih edilirken Schiff bunun aksine doları bir sonraki krizin merkez üssü olarak görüyor. 

Peter Schiff, yatırımcıların dolar yerine tarih boyunca bir değer saklama aracı olarak benzersiz bir rol üstlenen altına sığınması gerektiğine inanıyor. 

Schiff, “Bence birçok kişi, fiyat para birimlerinden gerçek para birimlerine geçecek. Muhtemelen altında yaşanacak tarihi bir boğa piyasasının henüz erken aşamalarındayız.” dedi. 

Doların Güç Kazanması Altın için Ters Rüzgâr Yarattı!

TD Securities’in Emtia Stratejisi Başkanı Bart Melek, FED’in enflasyonla mücadele etmeyi sürdüreceğini ve bunun 2023 için daha yüksek faiz oranları anlamına geldiğini düşünüyor. 

Enflasyonun etkilerini azaltmak için belirlenen reel faiz oranının yükselmesi, yüksek getirili yatırımlardan kaynaklanan rekabeti artırır. Bu da altın için daha fazla taşıma maliyeti anlamına gelir. Bu durumu referans gösteren Melek, yatırımcıların altından kaynaklanan finansal risklerini azaltmaya yönelik adımlar atabileceğini söyledi. 

Hedge Fon Yöneticisi David Neuhauser da benzer görüşe sahip. Neuhauser, “Son olaylar, altın için büyük bir ters rüzgâr yarattı. Tarihsel olarak incelendiğinde reel oranlar ve altın arasında negatif bir ilişkinin olduğu ortaya çıkıyor.” dedi. Ayrıca sözlerine, yüksek faiz oranlarıyla ekonomik büyümenin daralması ancak enflasyonun dizginlenememesi durumunda yaşanacak stagflasyonun altın için iyi bir senaryo olduğunu ekledi. 

Altın Almanın Zamanı Geldi mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı