Altın Haberleri

Altın, 2023’ü Rekor Bir Ralliyle Tamamlamaya Hazırlanıyor

December 29, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın, 2023’ü Rekor Bir Ralliyle Tamamlamaya Hazırlanıyor

Altın fiyatları Fed’in gelecek yılın mart ayı gibi erken bir tarihte para politikasında gevşemeye gidebileceği beklentileriyle 2023’ü son üç yılın en iyi performansını göstererek tamamlama yolunda ilerliyor. 

Spot altın TSİ 15.00’te 2.067 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 0,34% düşüşle 2.076 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada yeniden yükselişe geçen gram altının satış fiyatı 0,30% artışla 2.026 liraya yükseldi. Gram altının alış fiyatı ise 2.020 lira oldu. 

Altın, 2023’ü Rekor Bir Ralliyle Tamamlamaya Hazırlanıyor

Altın ocak ayından bu yana 14% ralli yaparak, fiyatların rekor 2.135 doları gördüğü 2020’den bu yana en iyi yıllık artışını görmeye hazırlanıyor. 

Intesa Sanpaolo ekonomisti Daniela Corsini, “Yakın vadede altın, makroekonomik veriler ve ABD faiz oranlarındaki olası indirimlerle ilgili ilişkili beklentiler tarafından körüklenen volatilite ve aynı zamanda jeopolitik risklerdeki beklenmedik gelişmeler nedeniyle çoğunlukla 1.950-2.150 dolar aralığında işlem görebilir.” yorumunu yapıyor

Analistler, yatırımcıların gelecek yılın başında Fed’in faiz indirimine yöneleceğine dair bahis oynamasıyla birlikte, zayıflayan dolar ve Hazine tahvili getirilerinin desteğiyle altının yükselişinin 2024’te de devam etmesini bekliyor.

Corsini, “Fed’in parasal gevşemesine ilişkin yukarı yönlü beklentiler ve jeopolitik risklerde beklenmedik bir artış olması durumunda, altın yeni rekorlara ulaşabilir. Hatta olası maksimum zirve 2.300 dolar olabilir.” diye ekliyor. 

Düşük faiz oranları, getirisi olmayan külçenin fırsat maliyetini azaltıyor ve dolar üzerinde baskı yaratıyor.

Dolar endeksi altının aksine düştü ve 2023’te 2%’lik bir kayba yönelerek son iki yıldaki güçlü kazanımlarını sonlandırdı. 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirileri hafifçe yükseldi ancak hâlâ remmuz ayından bu yana en düşük seviyelerine yakın seyrediyor.

Altın, 2023’ü Rekor Bir Ralliyle Tamamlamaya Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC