Altın Yorumları

Altın, 2.300 Dolara Dayandıktan Sonra Geri Çekildi

April 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, 2.300 Dolara Dayandıktan Sonra Geri Çekildi

Altın fiyatları, Fed yetkililerinden gelen son yorumların faiz indirimi beklentilerini yeniden sağlamlaştırmasının ardından 2.300 doların üzerine çıkarak yeni rekorunu kırdıktan sonra hafif düştü. 

Spot altın, seans içinde 2.304 dolarla yeni zirvesini gördükten sonra TSİ 15.15’te 2.285 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,37% düşüşle 2.306 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan gram altın, düşüşünü sürdürdü ve 1,54% düşüşle 2.401 liraya geriledi. Gram altının alış fiyatı da 2.388 lira oldu.

Altın, 2.300 Dolara Dayandıktan Sonra Geri Çekildi

Kinesis Money piyasa analisti Carlo Alberto De Casa, “Asya’dan, özellikle de Çin’den gelen büyük bir talep var ve merkez bankaların güçlü iştahı devam ediyor. Jeopolitik riskler ve merkez bankalarının faiz oranlarını düşürmesine ilişkin beklentiler de göz önüne alındığında, tüm bu faktörler altın fiyatlarını yükseltiyor.”  yorumunu yapıyor

Güçlü merkez bankası alımları ve artan jeopolitik gerilimlerin ortasında güvenli liman girişleri, ekim ayından bu yana 25%’ten fazla yükselen altına olan talebi artırdı.

Singapur bankası OCBC bir notunda, “Altının hızlı rallisi orta vadede daha fazla devam edebilir. 2001’den bu yana tarihsel kanıtlar, Fed faiz artırım döngüsü sona erdiğinde altının güçlendiğini ve Fed faiz indirim döngüsü başladığında yükselişini genişletmeye devam ettiğini gösterdi. Bununla birlikte, bir geri çekilme riskine karşı dikkatli olmalıyız.” diye ekliyor.

Dün Başkan Jerome Powell da dahil olmak üzere bir dizi Fed yetkilisi, piyasaların haziran ayında gerçekleşmesini beklediği faiz indiriminden önce daha fazla veri ihtiyacına odaklanmaya devam etti.

CME FedWatch aracına göre piyasalar, şu anda Fed’in haziran ayında faiz indirimine gitme ihtimalini yaklaşık 59% olarak fiyatlıyor. Bu, altın yatırımcıları tarafından takip edilen bir beklenti çünkü faiz getirisi olmayan altın, külçe altın tutmanın fırsat maliyetini azalttığı için faiz oranlarının düşmesinden faydalanır.

Şimdi gözler, yarın açıklanacak olan ve Fed’in ilk faiz indiriminin zamanlamasına daha fazla ışık tutabilecek mart ayı tarım dışı istihdam verilerine çevrildi.

Altın, 2.300 Dolara Dayandıktan Sonra Geri Çekildi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC