Altın Yorumları

Altın, 2.000 Doların Altına İndi

Altın, 2.000 Doların Altına İndi
Google News Icon Takip Et

Altın fiyatları, ABD’de tüketici fiyatlarının ocak ayında beklentilerin üzerinde yükseldiğini gösteren verilerin ardından 2.000 dolar seviyesinin altına indi. 

Spot altın TSİ 17.15’te 1.990 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,25% düşüşle 2.002 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada ekside seyretmeye devam eden gram altın 0,20% düşüşle 2.045 liraya geriledi. Gram altının alış fiyatı da 2.040 lira oldu.

Altın, 2.000 Doların Altına İndi

Kinesis Money piyasa analisti Carlo Alberto De Casa, “Son birkaç aydaki güvercin tahminler rafa kalktı ve yatırımcılar artık Fed’in faizleri bir süre daha yüksek tutması gerekeceğinden oldukça emin.yorumunu yapıyor.

Yatırımcılar, dün enflasyonun yıllık bazda 3,1% arttığını gösteren verilerin ardından Fed’in aralık ayında yayınladığı “nokta grafiği” doğrultusunda, 2024 yılında dört faiz indiriminden üç adet 25 baz puanlık faiz indirimine gidileceğini düşünüyor. 

Öyle ki, Fed faiz oranlarını düşürmeden önce haziran ayına kadar bekleyebilir.CME FedWatch aracına göre, piyasalar haziran ayında faiz indirimi olasılığını yaklaşık 78% olarak fiyatlıyor. 

Altın üzerindeki baskıyı sürdüren ABD dolar endeksi üç ayın zirvesine yakın seyrederken, 10 yıllık Hazine tahvili getirisi de son iki buçuk ayın en yüksek seviyesine yaklaştı.

Yatırımcılar şimdi yarın açıklanacak olan ABD perakende satış verilerine ve cuma günü açıklanacak olan üretici enflasyonu (ÜFE) rakamlarına odaklanacak. Ayrıca bu hafta en az beş Fed yetkilisinin konuşma yapması bekleniyor.

Citi Research bir notunda, “Altın piyasası önümüzdeki 1-3 ay içinde bir noktada taktiksel olarak 1.925-1.950 dolara doğru düzeltme yapmaya eğilimli görünüyor ve biz bu düşüşü satın almayı öneriyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC