ABD Borsası Notları

Alphabet’ten Güçlü Bilanço: İlk Temettüsünü Açıkladı

April 26, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Alphabet’ten Güçlü Bilanço: İlk Temettüsünü Açıkladı

Wall Street’in teknoloji devlerinden Alphabet (GOOGL), dün bulut biriminden elde ettiği gözle görülür kârla analist beklentilerini aşan rakamlar açıkladı. Şirket ayrıca tarihinde ilk kez temettü ödeyeceğini duyurdu. 

Önce rakamlar: Arama motoru Google’ın sahibi şirket, ilk çeyrekte gelirlerini yıllık bazda 15% artışla 80,54 milyar dolara taşıyarak analistlerin 78,59 milyar dolarlık beklentisini geride bıraktı. 

📝 Şirketin yakından takip edilen gelir kalemlerine baktığımızda;

  • Youtube reklam gelirleri 7,72 milyar dolarlık konsensüsün üzerinde, 8,09 milyar dolar,
  • Google Cloud gelirleri 9,35 milyar dolarlık konsensüsün üzerinde, 9,57 milyar dolar oldu.

Bu dönemde şirketin net kârı da yıllık bazda 57% ralli yaparak 23,66 milyar dolar veya hisse başına 1,89 dolar yükseldi. Şirket, geçtiğimiz yılın aynı döneminde 15,05 milyar dolar net kâr açıklamıştı. 

Bir yıl önce 54,55 milyar dolar olan toplam reklam satışlarının bu yıl 61,66 milyar dolara yükseldiğini açıklayan şirketin ana reklamcılık birimi, artan faiz oranları ve enflasyonist endişelerin markaları harcamalarını geri çekmeye zorladığı zor bir 2022 ve 2023’ün ardından yeniden ivme kazanıyor.

Google’ın bulut segmentindeki faaliyet geliri, yıllık bazda dört kattan fazla artarak 900 milyon dolara ulaştı ve şirketin Amazon Web Services ve Microsoft Azure’a ayak uydurmak için yıllarca bu işe para akıttıktan sonra nihayet önemli kârlar elde ettiğine işaret etti.

Şirket ayrıca yapay zekâya da büyük yatırımlar yapıyor ve tüketicilerin çevrimiçi bilgi arama biçimleri değişse bile Google araçlarını kullanmaya devam etmelerini sağlamak için arama ve diğer hizmetlere üretici yapay zekâ özellikleri ekliyor.

CEO Sundar Pichai bilanço açıklamasında “Yapay zekâ araştırmaları ve altyapısındaki liderliğimiz ve küresel ürün ayak izimiz, bizi bir sonraki yapay zekâ inovasyonu dalgası için iyi konumlandırıyor.” dedi.

💰 70 Milyar Dolarlık Hisse Geri Alımı, İlk Temettü

Öte yandan şirket, yönetim kurulunun “şirketin ve hissedarlarının çıkarına en uygun olacak şekilde” 70 milyar dolarlık ek hisse geri alımına izin verdiğini duyurdu. Alphabet bu çeyreği, bir önceki yıl 110,9 milyar dolar olan nakit, eşdeğer ve pazarlanabilir menkul kıymetlerle 108 milyar dolar ile tamamladı.

Alphabet, yönetim kurulunun 10 Haziran itibariyle kayıtlı hissedarlara 17 Haziran’da ödenmek üzere hisse başına 0,20 dolar temettüyü de onayladığını açıkladı. Şirket, “gelecekte üç ayda bir nakit temettü ödemeyi planladığını” söyledi.

Alphabet’in söz konusu temettü kararı, geçtiğimiz çeyrek dönemde Meta’nın (META) tarihinin ilk temettüsünü açıklamasının ardından teknoloji şirketleri arasında temettü ödemelerinin ivme kazandığına işaret ediyor. 

Analist Değerlendirmesi

Google’In ana şirketi Alphabet (GOOGL), dünkü bilançosuyla analist beklentilerini aştı ve ilgi çekici gelişmelerle yatırımcıların dikkatini çekti. Özellikle, gelirlerin 15% artışına ek olarak Youtube ve Google Cloud’un gelirlerinde görülen artış, şirketin reklam ve bulut hizmetlerindeki güçlü konumunu pekiştirdi. Net kârın 57% artışla 23,66 milyar dolara ulaşılması da Alphabet’in operasyonel verimliliğini ve pazardaki etkinliğini gözler önüne seriyor.

Google Cloud segmentindeki faaliyet gelirinin yıllık bazda dört kat artarak 900 milyon dolara çıkması, şirketin yıllar süren yatırımlarının sonucunda önemli kârlılık seviyelerine ulaşmasını sağladı. Bu başarı, Alphabet’in Amazon Web Services ve Microsoft Azure gibi rakipleriyle rekabet edebilir düzeye gelmesinde kritik bir adım olarak değerlendirilebilir.

Alphabet’in yapay zekâya yaptığı büyük yatırımlar ve bu alandaki ürünlerine entegre ettiği yenilikçi yapay zekâ özellikleri, şirketin teknoloji liderliğini ve piyasadaki rekabetçi avantajını artırıyor. CEO Pichai’nin yapay zekâdaki liderliklerinin ve geniş ürün yelpazesinin şirketi gelecekteki yapay zekâ inovasyonları için iyi bir konuma getirdiğini belirtmesi de Alphabet’in bu alanda daha da güçleneceğine işaret ediyor.

Diğer yandan, Alphabet’in 70 milyar dolarlık hisse geri alım programı açıklaması ve ilk defa nakit temettü dağıtma kararı, şirketin finansal sağlamlığını ve hissedar değerine olan bağlılığını gösterdi. Özellikle, hisse başına 0,20 dolar olarak belirlenen temettü, geçen çeyrekte ilk temettü ödemesini gerçekleştiren Meta Platforms’un (META) ardından teknoloji şirketleri arasında temettü ödemelerinin yaygınlaşmaya başladığının bir göstergesi olarak değerlendirilebilir. Bu stratejik hamleler, Alphabet’in piyasada güvenilir konumunu güçlendiriyor.

Alphabet’ten Güçlü Bilanço: İlk Temettüsünü Açıkladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Alphabet