Bültenler

Alphabet’in Düşüşü Borsalara Olumsuz Yansıdı

October 25, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Alphabet’in Düşüşü Borsalara Olumsuz Yansıdı

Google’ın sahibi Alphabet (GOOGL) hissesinde şirket bilançosu sonrası görülen kayıplar, teknoloji hisselerindeki satışların başını çekti ve borsalar güne ağırlıklı olarak ekside başladı. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,18% yükselirken, S&P 500 0,66% ve Nasdaq 1,20% geriledi. 

📍 Ne Oldu?

Teknoloji hisseleri, Alphabet’in dün açıkladığı üçüncü çeyrek bilançosunun ardından büyük ölçüde geriledi. Alphabet hisseleri, bulut segmentinin analistlerin tahminlerini kaçırmasıyla, gelir artışını gölgelemesinin ardından 8%’in üzerine değer kaybetti. Diğer teknoloji devleri Apple (AAPL) ve Amazon’un (AMZN) hisseleri de 1% civarında geriledi.

Microsoft (MSFT), 2024 mali yılının ilk çeyrek rakamlarının Wall Street tahminlerini aşmasının ardından hissenin değer kazanmasıyla teknoloji hisselerindeki düşüşten etkilenmedi. Teknoloji şirketleri IBM (IBM) ve Meta Platforms (META) bu akşam finansal rakamlarını açıklayacak. 

S&P 500 şirketlerinin yaklaşık 29%’u üçüncü çeyrek rakamlarını açıkladı. Bu şirketlerin 78%’i beklentileri aştı.

👀 Ne Dediler? 

Trivariate Research kurucusu ve CEO’su Adam Parker, “Bilanço sezonundan karışık ya da olumlu bazı sonuçlar alıyoruz. Bence Goldilocks dönemine geri dönebiliriz, FED’in faiz oranlarını artırmayı bırakacağını hayal edebiliriz. Bence buna dayanarak yılı daha yüksek bitireceğiz.” diyor. 

📊 Hisse Hareketleri

Texas Instruments (TXN) hisseleri, şirketin dördüncü çeyrek beklentilerinin tahminlerin altında kalmasından bir gün sonra 4%’e yakın değer kaybetti. TXN, 1,76 dolarlık konsensüs tahminine karşılık dördüncü çeyrekte hisse başına kârının 1,35-1,57 dolar aralığında gelmesini bekliyor. Ayrıca şirketin üçüncü çeyrek geliri analistlerin 4,58 milyar dolar beklentisinin altında 4,53 milyar dolar oldu.

Gap (GPS), Wells Fargo’nun şirketin notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine taşımasının ardından 5%’in üzerinde yükseldi. Banka, yeni yönetimin maliyet kontrolleri ve envanter kapsamında olumlu adımlar attığını düşünüyor.

Deutsche Bank (DB) üçüncü çeyrekte kârını beklentilerin üzerinde artırdı ve 7%’nin üzerinde değer kazandı. 

Alphabet’in Düşüşü Borsalara Olumsuz Yansıdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC