Google

Alphabet ve Meta, Hollywood Stüdyolarıyla Anlaşma Peşinde

May 24, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Alphabet ve Meta, Hollywood Stüdyolarıyla Anlaşma Peşinde

Medya sektörünün yapay zekâ konusunda tutum değiştirmeye başladığı bir dönemde duyurulan çok sayıda içerik lisans anlaşmasının ardından, teknoloji devlerinin gözü şimdi de Hollywood’da olabilir.

Bloomberg’ün konuya aşina kişilere dayandırdığı haberine göre Alphabet (GOOGL) ve Meta Platforms (META), yapay zekâlı video oluşturma yazılımında kullanılmak üzere içerik lisanslama konusunda büyük Hollywood stüdyolarıyla görüşmeler yapmaya başladı.

Habere göre bir metin komutundan sahneler oluşturabilen yapay zekâ teknolojisi geliştiren teknoloji devleri, stüdyolarla ortak olmak için on milyonlarca dolar teklif etti. Warner Bros Discovery’nin (WBD) yapay zekâ modellerini eğitmek için bazı programlarını lisanslamakla ilgilendiği ancak tüm kütüphanesini lisanslamak istemediği belirtildi.

Habere göre ayrıca Netflix (NFLX) ve Disney (DIS) içeriklerini lisanslamaya istekli olmasalar da diğer işbirliği türleriyle ilgileniyorlar.

Microsoft (MSFT) destekli OpenAI da yakında çıkacak olan yapay zekâ video platformu Sora ile ilgili olarak Hollywood ile ortaklıklar konusunda benzer görüşmeler yapmaya başladı.

Sora, Alphabet’in Veo’su ve Meta’nın Make-A-Video’su film yapımcılarının metin talimatlarından gerçekçi sahneler yaratmalarına yardımcı olmak için geliştiriliyor.

Alphabet ve Meta, Hollywood Stüdyolarıyla Anlaşma Peşinde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha