Apple Haberleri

Alphabet, iPhone’un Arama Motoru Olmak için Apple’a 20 Milyar Dolar Ödedi

May 2, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Alphabet, iPhone’un Arama Motoru Olmak için Apple’a 20 Milyar Dolar Ödedi

ABD Adalet Bakanlığı’nın Alphabet’e (GOOGL) karşı açtığı antitröst davasında yeni ortaya çıkan mahkeme belgelerine göre şirket, 2022 yılında Apple’a (AAPL) Google’ın iPhone’daki Safari tarayıcısında varsayılan arama motoru olması için 20 milyar dolar ödedi.

İki teknoloji devi arasındaki anlaşma, antitröst yetkililerinin Google’ın çevrimiçi arama ve ilgili reklam pazarını yasadışı bir şekilde tekelleştirdiğini iddia ettiği dönüm noktası niteliğindeki davanın merkezinde yer alıyor. Adalet Bakanlığı ve Google, bugün ve yarın davanın kapanış konuşmalarını yapacak ve kararın bu yıl içinde verilmesi bekleniyor.

Google ve Apple, ödeme miktarını kamuya açıklamamayı umuyordu. Geçtiğimiz sonbaharda görülen davada Apple yöneticileri, Google’ın bir rakam belirtmeksizin “milyarlarca” ödeme yaptığı yönünde ifade vermişti. Daha sonra bir Google tanığı, yanlışlıkla Google’ın arama reklamlarından elde ettiği gelirin 36%’sını Apple’a ödediğini açıkladı.

Bu tür rakamlar her iki şirket tarafından da menkul kıymet başvurularında açıklanmıyor. Belgeler ayrıca ödemelerin Apple’ın kâr hanesindeki önemini de ortaya koyuyor. Örneğin, 2020 yılında Google’ın Apple’a yaptığı ödemeler iPhone üreticisinin faaliyet kârının 17,5%’ini oluşturuyordu.

Apple ile yapılan anlaşma, ABD’de en çok kullanılan akıllı telefonun arama motorunu belirlediği için Google’ın varsayılan anlaşmalarının en önemlisi.

Apple ilk olarak 2002 yılında Safari tarayıcısında Google’ı ücretsiz olarak kullanmayı kabul etmişti. Ancak şirketler, daha sonra arama reklamlarından elde edilen geliri paylaşmaya karar verdi. Savcılar, Mayıs 2021 itibariyle bu durumun Google’ın Apple’a varsayılan statüsü için ayda 1 milyar dolardan fazla ödeme yapması anlamına geldiğini söyledi.

Rakip arama motoru Bing’i işleten Microsoft (MSFT), defalarca Apple’ı Google ile olan ilişkisinden uzaklaştırmaya çalıştı. Mahkeme belgelerine göre şirket, Bing’i Safari’de varsayılan arama moturu yapmak için reklam gelirlerinin 90%’ını Apple ile paylaşmayı teklif etti. Bu rakamlar da daha önce açıklanmamıştı.

Alphabet, iPhone’un Arama Motoru Olmak için Apple’a 20 Milyar Dolar Ödedi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg