Google

Alphabet, HubSpot’u Satın Almak İstiyor

April 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Alphabet, HubSpot’u Satın Almak İstiyor

Google’ın ana şirketi Alphabet (GOOGL), piyasa değeri 35 milyar dolar seviyesindeki çevrimiçi pazarlama yazılımı şirketi HubSpot (HUBS) için bir teklif yapmaya hazırlanıyor. 

Alphabet’in resmi bir teklif yapması, ABD Başkanı Joe Biden’ın yönetimi altında, sektöre yönelik düzenleyici incelemelerin arttığı bir dönemde büyük bir teknoloji şirketinin mega bir anlaşmaya kalkışmasının nadir bir örneği olacak.

Olası bir satın alma, Alphabet’in şimdiye kadarki en büyük satın alması olacak ve aralık sonu itibariyle 110,9 milyar dolara ulaşan nakit yığınının bir kısmının kullanılmasına olanak tanıyacak.

Reuters’ın haberini dayandırdığı ve konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklar, Alphabet’in son günlerde Morgan Stanley’den yatırım bankacılarıyla HubSpot için potansiyel bir teklif hakkında görüştüğünü söyledi. 

Kaynaklar, teknoloji devinin ne kadar teklif vermesi gerektiğini ve antitröst düzenleyicilerin böyle bir birleşmeye izin verip vermeyeceğini tartıştıklarını da sözlerine ekledi. Ayrıca Alphabet’in HubSpot’a henüz bir teklif sunmadığını ve bunu yapacağına dair bir kesinlik olmadığını söylediler. 

HubSpot hisseleri söz konusu haberin ardından 9% yükselirken, Alphabet 1% geriledi.

2014’te borsaya açılan HubSpot, genellikle 2.000’e kadar çalışanı olan şirketlere pazarlama yazılımı sağlıyor. 2023’te 2,2 milyar dolar gelir elde eden şirket, 176,3 milyon dolar da net zarar açıkladı. Bu zarara rağmen HubSpot yatırımcılardan ilgi görmeye devam etti ve hisseler, son 12 ayda 50% yükseldi. 

HubSpot için yapılacak olası bir anlaşma, Google’ın gelişen müşteri ilişkileri yönetimi yazılımı pazarındaki tekliflerini genişletecek ve pazarlama ve reklam harcamaları yapan daha geniş bir kurumsal müşteri tabanına ulaşmasını sağlayacak.

Alphabet, HubSpot’u Satın Almak İstiyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters