Borsa Haberleri

Alphabet “En Gelişmiş” Yapay Zekâ Modelini Tanıttı

Alphabet “En Gelişmiş” Yapay Zekâ Modelini Tanıttı
Google News Icon Takip Et

Alphabet’in (GOOGL) Google’ı, en büyük ve “en gelişmiş” yapay zekâ modeli olarak tanımladığı Gemini’ı piyasaya sürüyor.

Büyük dil modeli Gemini, üç farklı boyutta bir paket içerecek: En büyük, en gelişmiş kategorisi olan Gemini Ultra; çok çeşitli görevler için ölçeklendirilen Gemini Pro; ve belirli görevler ve mobil cihazlarda kullanılacak olan Gemini Nano.

OpenAI’ın ChatGPT’sinin yaklaşık bir yıl önce piyasaya sürülmesinden bu yana Google, Microsoft (MSFT) destekli şirketin sunduklarına rakip olacak bir yapay zekâ yazılımı üretmek için kafa patlatıyordu 

DeepMind Ürün Başkan Yardımcısı Eli Collins gazetecilere yaptığı açıklamada, Gemini’nin şirketin Google DeepMind yapay zekâ biriminin üretilmesine yardımcı olduğu en büyük yapay zekâ modeli olduğunu ancak kullanıcılara sunulmasının şirketin önceki daha büyük modellerinden “önemli ölçüde” daha ucuz olduğunu söyledi.

🧐 Gemini Neler Yapabiliyor?

Alphabet “En Gelişmiş” Yapay Zekâ Modelini Tanıttı

Şirket şimdilik Gemini’yı Google Cloud aracılığıyla müşterilerine kendi uygulamalarında kullanmaları için lisanslamayı planlıyor. Kullanıcılar 13 Aralık’tan itibaren geliştiriciler ve kurumsal müşteriler Google AI Studio veya Google Cloud Vertex AI’daki Gemini API aracılığıyla Gemini Pro’ya erişebilecekler.

Android geliştiricileri de Gemini Nano ile uygulama geliştirebilecekler. Gemini ayrıca Bard sohbet robotu ve arama sorgularını konuşma tarzı metinlerle yanıtlamaya çalışan Search Generative Experience gibi Google ürünlerini güçlendirmek için de kullanılacak. 

Gemini ayrıca bir şirket pazarlama kampanyaları ya da blog içeriği oluşturmak istiyorsa içerik oluşturmak için ve toplantıları özetlemek ya da geliştiriciler için kod oluşturmak isteyebilecek verimlilik uygulamaları için de kullanılabilir.

Şirket, Gemini’nin bir grafiğin ekran görüntüsünü alabildiğini ve araştırma yapmadan yüzlerce sayfayı analiz edebildiğini ve ardından grafiği güncelleyebildiğini gösteren örnekler sundu. Bir diğer örnek ise bir kişinin matematik ödevinin fotoğrafının analiz edilmesi ve doğru cevapların belirlenip yanlış olanların gösterilmesiydi.

Şirket dünkü bir blog yazısında Gemini Ultra’nın, hem dünya bilgisini hem de problem çözme yeteneklerini test etmek için matematik, fizik, tarih, hukuk, tıp ve etik gibi 57 konunun bir kombinasyonunu kullanan MMLU’da (büyük çoklu görev dil anlayışı) insan uzmanlardan daha iyi performans gösteren ilk model olduğunu söyledi. Modelin karmaşık konulardaki nüans ve muhakemeyi anlayabildiği varsayılıyor.

CEO Sundar Pichai bir blog yazısında “Gemini, sıfırdan çok modlu olacak şekilde inşa edildi; yani metin, kod, ses, görüntü ve video dahil olmak üzere farklı bilgi türlerini genelleştirebilir ve sorunsuz bir şekilde anlayabilir, bunlar arasında çalışabilir ve birleştirebilir.” ifadelerini kullandı. 

Bugünden itibaren Google’ın sohbet robotu Bard, gelişmiş muhakeme, planlama, anlama ve diğer yeteneklere yardımcı olmak için Gemini Pro’yu kullanacak.

Google ayrıca önümüzdeki yılın başlarında Gemini Ultra’yı kullanacak olan Bard Advanced modelini piyasaya süreceklerini söyledi. Bu, ChatGPT benzeri sohbet robotu Bard için yapılan en büyük güncellemeyi temsil ediyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, CNBC