Google

Alphabet, 2 Trilyon Dolar Kulübüne Katıldı

April 29, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Alphabet, 2 Trilyon Dolar Kulübüne Katıldı

Alphabet (GOOGL), geçtiğimiz haftaki güçlü bilançosunun yatırımcılara Google’ın yapay zekâ alanında önemli bir oyuncu olacağına dair güvence vermesiyle cuma günü ilk kez 2 trilyon dolarlık piyasa değerinin üzerinde kapandı.

Hisse, 10% artışla 171,95 dolara yükselerek Temmuz 2015’ten bu yana en büyük tek günlük sıçramasını gerçekleştirdi ve 2,15 trilyon dolarlık bir piyasa değerine ulaştı. Bu artış, şirketin piyasa değerine neredeyse 200 milyar dolar ekleyerek borsa tarihindeki en büyük tek günlük değer artışlarından birini oluşturdu. Nasdaq endeksinin 5,3%’lük kazancına kıyasla hisseler bu yıl şimdiye kadar 23% yükseldi.

2 trilyon dolarlık dönüm noktası, şirketin bulut bilişim biriminin gücüyle beklentilerin üzerinde gelir elde ettiği sonuçların ardından geldi. Bulut talebi, yapay zekâ alanındaki büyümeyle desteklenirken, Alphabet de ilk temettüsünü duyurmasının yanı sıra 70 milyar dolarlık bir geri alım programı açıklayarak yatırımcıları sevindirdi.

Phoenix Financial Services’in baş piyasa analisti Wayne Kaufman, “Alphabet son derece iyi yönetiliyor, serbest nakit akışı kesinlikle şaşırtıcı ve muazzam bir Ar-Ge bütçesine sahip, bu nedenle hangi şirketin en iyi yapay zekâ ürünlerine sahip olacağını kimse bilmese de, bu bahse girmek zor.” yorumunu yapıyor.

Hisse, 2021’de ve bu ayın başlarında gün içi bazda 2 trilyon dolar seviyesini aşmış olsa da, Alphabet ilk kez bu seviyenin üzerinde bir kapanış yaptı.

Bu başarı, şirkete nadir erişilen bir bölgenin kapılarını açtı; sadece Apple (AAPL), Microsoft (MSFT), Saudi Aramco ve Nvidia (NVDA) bu eşiği aştı. Yapay zekâ çiplerine olan yoğun talebin etkisiyle Nvidia bu yılın başlarında 2 trilyon doları aşarken, Amazon da 2 trilyon doların çok uzağında değil.

Tabii 2 trilyon dolara giden yol biraz engebeliydi. Hisse, şirketin yapay zekâ teklifleriyle ilgili bazı yüksek profilli eleştiriler nedeniyle bir süredir dalgalandı ve son bilançodan önce bazı yatırımcılar, yıllardır bu alanda yoğun bir şekilde harcama yapmasına rağmen Alphabet’in OpenAI gibi şirketlerle bu kritik alanda rekabet etme yeteneğini sorgulamıştı.

Bloomberg tarafından takip edilen analistlerin yaklaşık 85%’inin “AL” olarak değerlendirmesiyle Wall Street hisse konusunda genel olarak iyimserliğini koruyor. Şirketin hem kârının hem de gelirlerin 2026 yılına kadar her yıl çift haneli bir hızla büyümesi bekleniyor.

Alphabet, 2 Trilyon Dolar Kulübüne Katıldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg