Kripto Para Haberleri

Almanya’nın Bitcoin Satışları Devam Ediyor

Almanya’nın Bitcoin Satışları Devam Ediyor
Google News Icon Takip Et

Kripto para birimlerinde Mt Gox satışlarının ardından süregelen inişli çıkışlı fiyat hareketleri, bu kez de Almanya hükümetinin işlemlerinden darbe aldı. 

Sürekli büyük ölçekli transferlerle ilgili endişeler henüz giderilmemiş olsa da, Alman hükümeti bir kez daha milyonlarca dolarlık başka bir hareketle manşetlere çıktı.

Alman hükümeti haftalardır yüz milyonlarca dolar değerinde Bitcoin satıyor ve bu durum kripto para biriminin gördüğü satış dalgasının arkasındaki faktörlerden biri. 

Geçtiğimiz ay Alman hükümeti, yerel olarak Bundeskriminalamt veya BKA olarak adlandırılan ülkenin Federal Kriminal Polis Ofisi tarafından işletilen bir cüzdandan Bitcoin satışına başladı.

Blok zinciri analiz şirketi Arkham Intelligence tarafından takip edilen zincir üzerindeki verilere göre, BKA pazartesi günü yaklaşık 52 milyon dolar değerinde 900 Bitcoin sattı.

Geçen hafta hükümet yaklaşık 172 milyon dolar değerinde 3 bin Bitcoin daha elden çıkardı. Ardından Pazartesi günü Alman polisi 155 milyon dolar değerinde 2.739 Bitcoin’le satışlarına devam etti. 

👀 Bitcoin Nasıl Tepki Verdi?

Bu satışlara paralel olarak Bitcoin’in fiyatı da önemli ölçüde düştü. Coinmarketcap verilerine göre Bitcoin geçen hafta cuma günü 55 bin doların altına inerek Şubat 2024’ten bu yana en düşük seviyesine ulaştı.

CoinGecko’nun verilerine göre, günün bir noktasında tüm kripto piyasası 24 saatlik bir süre içinde 170 milyar dolardan fazla değer kaybetti.

Almanya’nın Bitcoin satışları kripto yatırımcıları için tek endişe kaynağı değil. Kripto para birimi, 2014 yılında iflas eden Bitcoin borsası Mt. Gox’un milyarlarca dolar değerindeki dijital parasının alacaklılara ödenmesi nedeniyle de baskı altında.

Cuma günü Mt. Gox iflas mülkünün kayyumu Nobuaki Kobayashi, belirlenen bir dizi kripto borsası aracılığıyla bazı alacaklılara Bitcoin olarak geri ödemeler yapmaya başladığını söyledi.

Kripto varlık yöneticisi CoinShares’in araştırma müdürü James Butterfill, “nispeten küçük” olsa da Bitcoin satışlarının “piyasa duyarlılığını etkilediğini” söyledi.

Kripto para birimlerinin belirleyicisi Bitcoin, Almanya’nın satışları ve Mt Gox ödemeleriyle geçtiğimiz ay 15% değer kaybetti.

Ancak NYDIG araştırma müdürü Greg Cipolaro, bir notunda, bu katalizörlerin büyük fiyat düşüşünün arkasında olduğu iddiasının abartıldığını söyledi:

Duygular ve psikoloji kısa vadede hüküm sürse de analizimiz potansiyel satışlardan kaynaklanan fiyat etkisinin abartılmış olabileceğini gösteriyor. Burada başka faktörlerin de devrede olabileceği gerçeğinden habersiz değiliz ancak rasyonel yatırımcının bunu irrasyonel korkuların yarattığı ilginç bir fırsat olarak görebileceğini düşünmek mantıklı.

🤔 Almanya Neden 2 Milyar Dolarlık Bitcoin’e Sahip?

Ocak 2024’te Almanya’nın doğusundaki Saksonya eyaletinde polis, o dönemde yaklaşık 2,2 milyar dolar değerinde 50 bine yakın Bitcoin ele geçirdiğini duyurdu.

Bu vurgun Saksonya polisi tarafından “Federal Almanya Cumhuriyeti’nde bugüne kadar kolluk kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen en kapsamlı Bitcoin operasyonu” olarak nitelendirildi.

Fonlar, 2013 yılında aktif olan bir film korsanlığı sitesi Movie2k.to’nun operatörlerinden ele geçirildi ve Almanya Federal Kriminal Polis Ofisi’ne ait bir kripto cüzdanına aktarıldı.

Bugün Almanya’nın BKA’sı yaklaşık 32 bin 488 Bitcoin tutuyor. Mevcut fiyatlarla hükümetin elindeki Bitcoin’ler yaklaşık 1,9 milyar dolar değerinde.

Ancak Almanya’nın elindeki coinleri satma kararından herkes memnun değil. Ülkenin parlamentosu Bundestag’ın bir üyesi olan Joana Cotar, geçen ay X’te yaptığı bir paylaşımda, hükümetin Bitcoin’lerini satmak yerine “stratejik rezerv para birimi” olarak tutması gerektiğini söyledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, CoinDesk