Borsa İstanbul Notları

ALKİM’de Neler Oluyor? İşte Şirketin Hikayesi!

December 22, 2023 • 8 dakika okuma süresi
ALKİM’de Neler Oluyor? İşte Şirketin Hikayesi!

Kimya sektöründe faaliyet gösteren Alkim Alkali Kimya şirketine ait hazırladığımız incelemenin tamamına buradan ulaşabilirsin.

🧪 Faaliyet Alanı

 • Şirket; kimyasal ürünler sektöründe, maden sahaları işletilmesi ve üretimi, her nevi kimyasal maddeler üretimi ve satışı, faaliyet konuları ile ilgili ihracat ve ithalat faaliyeti göstermektedir.
 • Afyonkarahisar, Konya, Ankara ve İzmir’de bulunan toplam 4 tesisinde sodyum sülfat, potasyum sülfat, tuz ve magnezyum klorür solüsyonu üretmektedir.
 • Şirketin ürünlerine; deterjan sanayi, cam sektörü, tekstil boyama, kağıt sektörü, hayvancılık sektörü ve kimyasal ürünler sektörü gibi çeşitli sektörlerde ihtiyaç duyulmaktadır.

🧑🏻‍🤝‍🧑🏻Ortaklık ve İştirak Yapısı

 • Farklı dönemlerde ortak satışları ile gündeme gelen şirketin konu üzerine yeni ortak satışı yapılıp yapılmayacağı konusunda bir taahhüdü bulunmamaktadır. Son hisse satışı Arkın KORA tarafından 05.12.2022 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Sonrasında hisse devirleri olduğu izlense de hisse satışı gerçekleşmemiştir. 51,22% halka açık, diğer paylar ise Kora Holding ve Kora ailesi üyelerine aittir.

🌐 Güçlü İhracatçı Yapı

 • Dış pazarda; Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Lübnan, Batı ve Güney Afrika, Kongo, Fildişi Sahili, Angola, Fas, Cezayir, Mısır ve Orta Amerika’daki bazı ülkelerin cam ve deterjan fabrikalarına satış gerçekleştirmektedir.
 • Türkiye’deki sodyum sülfat talebinin karşılanmasının temel ve öncelikli politikaları olduğunu belirten şirket, 2023 yılı ilk altı aylık dönemde üretim ve satış miktarı en yüksek ürün olan sodyum sülfat satışının yaklaşık 68%’ini yurt içinde gerçekleştirirken; 32%’sini yurt dışına ihraç edilmiştir.
 • Türkiye’de ilk defa potasyum sülfat ihracatı şirket tarafından Haziran 2022’de 475 ton olarak Mısır’a yapılmıştır.

💲 Kimya Sektörü Kasım Ayında Rekor Tazeledi

 • Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, kasım ayında kimya sektörü 2 milyar 878 milyon dolar ihracat rakamına ulaştı. Bu rakamın temmuz ayında 2 milyar 157 milyon dolar seviyesine kadar gerilediği görülmüştü.
 • Eylül ayında kimya sektörünün, yılbaşından bu yana ihracatta lider olan otomotiv endüstrisi sektörünü geride bırakarak liderlik konumunu aldığı izlenmişti. Böylece kimya sektörü eylül ayında en çok ihracat yapan sektör olarak dikkat çekmişti.
 • Ancak ekim ayında eylüle görece yaşanan gerileme ve otomotivin, yurt dışı satışlarda daha ivmeli güç kazanmasıyla lider konumunu yeniden kazandı.
 • Kasım ayı ihracat verilerine göre ise kimya sektörü ihracatında ekim ayı rakamlarına görece güçlenme yaşandı. Kasım ayında kimya sektörü ihracatı önceki aya göre 6,8% artış kaydetti. 
 • Kimya sektörünün ihracat rakamlarında ekim ayında bir miktar gerileme izlense de kasım ayında sektör kendi rekorunu kırarak eylül ayı ve tüm zamanlara göre rekor ihracat rakamına ulaşmış oldu. 
ALKİM’de Neler Oluyor? İşte Şirketin Hikayesi!

🌍 Dünyada Sodyum Sülfat Üretiminde Türkiye’nin Yeri

 • İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister’in ifadesine göre sektörün ilk dokuz aylık ihracatı 22 milyar doları aşmış durumda.
 • Dünyada sodyum sülfat üretimi yıllık 24 milyon ton iken; Asya kıtası 13,7 milyon ton üretim ile dünyadaki toplam üretimin 61%’ini sağlamaktadır.
 • Çin, sodyum sülfat üretiminde dünya birincisi konumundayken; 1,8 milyon ton kapasite ile İspanya ikinci sırada yer almaktadır.
 • Türkiye ise İspanya’dan sonra Avrupa’da ikinci büyük, Orta Doğu’da ise en büyük sodyum sülfat üreticisi ülke konumundadır. 

💸 Kurda Yükseliş Girdi Maliyetini Yükseltiyor

 • Girdilerin yaklaşık 90%’ı ithal olarak sağlanan kimya sektöründe, kurdaki yükseliş hammadde fiyatlarının yükselmesine ve kârlılık üzerinde baskı oluşmasına neden olmaktadır.
 • Öte yandan satışların ağırlıkla iç piyasada gerçekleşmesi, kurda yaşanan hızlı yükselişlere karşı kırılganlığı artıran diğer bir faktör olarak karşımıza çıkıyor.
 • Diğer taraftan elektrik ve doğalgaz zamları, kimya sektöründe kârlılıkları; enerjinin yoğunca kullanıldığı bir sektör olmasıyla olumsuz etkileyebilir.
 • İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Pelister’in enerji fiyatlarıyla ilgili konuya ilişkin vermiş olduğu demeçte; “Üretim girdisinde enerjinin ağırlığı ciddi olarak yer alıyor. Dolayısıyla enerji maliyetlerinin artması üretim maliyetlerine ve ürün fiyatlarına da gelecek dönemde yansıyabilir.” ifadelerini kullandı.

🥇 Türkiye ve Yakın Coğrafyanın Rakipsiz Tek Potasyum Sülfat Üreticisi: ALKİM

 • Şirket, Rusya – Ukrayna savaşı sebebiyle uzun süredir hammadde temininde yaşanan sorunu çözüme kavuşturarak Potasyum Sülfat üretimi için gerekli hammadde olan potasyum klorüre ulaşmış ve 4 Mayıs 2023 tarihinde yeniden Potasyum Sülfat üretimine başlamıştır. 
 • Sülfatı kendi tesislerinde üretmesi ve Potasyum Sülfatın Türkiye’de ve yakın coğrafyada üretilmiyor olması şirkete önemli bir rekabet avantajı sağlamaktadır.
 • Organik tarım sertifikası bulunan potasyum sülfatın, piyasada yüksek değerli bir doğal gübre olarak kullanılması bekleniyor.

🏭 Çayırhan Maden İşletmesi’nin 10%’unda 196 Milyon Glauberit Rezervi

 • Şirketin, en büyük rezerv ve lojistik konumu itibarıyla sahip olduğu en avantajlı üretim yeri Ankara Çayırhan bölgesindeki yer altı glauberit madenidir.
 • Maden, 1992 senesinde ihale ile MTA’dan alınmıştır ve MTA’nın yaptığı sondajlarla sadece 9,45 km²’lik alanda belirlediği glauberit rezerv miktarı 196 milyon tondur. Sahanın toplam alanı 94,87 km²’dir ve ruhsat alanının 10%’unda 196 milyon ton rezerv tespit edildiği dikkate alındığında ilerleyen süreçte toplam rezervin daha yüksek tonajlara ulaşabileceği ihtimali bulunuyor. 

📄 Alkim Kağıt’ta Son Gelişmeler: 125 Bin Ton/Yıl Kapasiteli İkinci Kağıt Makinası 

Şirketin 79,93% oranında iştiraki olan Alkim Kağıt:

 • 2022 yılı içinde, İzmir ilindeki mevcut fabrika sahasında ikinci bir üretim hattı olarak planlanan ve yurt dışından alınan kağıt makinası ekipmanları, tamamlayıcı inşaatları, diğer ithal-yerli makine ve ekipmanları için 21 milyon avroya kadar yatırımın yapılmasına karar vermiştir.
 • Neticesinde yılın ilk yarısında yurt dışından alınan kağıt makinası, ekipmanları ile İzmir fabrikasına ulaşmış ve şirket dönem içinde kapasite artışı ve modernizasyon yatırımlarına devam etmiştir.
 • Şirketin 2023 yılının ilk yarısında toplam brüt üretimi önceki yılın aynı dönemine göre 3,4% artarak 43.909 ton olarak gerçekleşmiştir.
 • Şirket İzmir-Kemalpaşa’da bulunan mevcut fabrikasına, satın alınan 125.000 ton/yıl üretim kapasiteli ikinci bir kağıt makinası kuracağını duyurdu. Mevcut kapasitenin 90.000 ton/yıl olduğu düşünülecek olduğunda yaklaşık 138% oranında önemli düzeyde bir kapasite artışı ile 215.000 ton/yıl kapasiteye ulaşacağı anlaşılmaktadır.
 • Kamuyu Aydınlatma Platformu’na, 29 Eylül 2023 tarihinde yapılan bildirimde, kağıt makinasının kurulacağı binaya ait inşaat ruhsatı ve temel atma işlemlerinin tamamlandığını, 5 Ekim 2023 tarihinde yapılan bildirimde ise inşaatın 2024 Şubat ayı içinde bitirilmesinin ve sonrasında kağıt makinası montajının 2024 yılının son çeyreğinde tamamlanarak üretime başlamasının planlandığı belirtildi.

🧪 Üretim ve Satış Hakkında Bilgiler

 • 2023 yılı ilk dokuz aylık dönemde sodyum sülfat satışının 35%’i yurt dışına ihraç edilmiştir.
 • Potasyum sülfat gübresinde, yıl sonuna kadar yaklaşık 30.000 ton üretim ve satış hedefleniyor. 2023 yılı ilk 9 ayında Potasyum Sülfat üretimi 7 bin 387 ton, satışı ise 4.656 ton olarak gerçekleşmiştir. Beklentilerin gerçekleşmesi durumunda üretimde 306% artış, satışlarda ise 544% artış yaşanacağı çıkarımını yapmak mümkün.

📊 2023 3. Çeyrek Özet Bilanço Değerlendirmesi

 • Şirket 2023 3. çeyrekte beklentilerin (160 milyon TL) 29% üzerinde 206,7 milyon TL net kâr açıkladı. Önceki çeyreğe kıyasla 53% önceki yılın aynı çeyreğine göre ise 28% büyüme sağlandı. 
 • Net kârı oluşturan ana etmenin; yüksek kâr marjına sahip olan potasyum sülfat gübresi üretim ve satışlarının artmasıyla güçlenen brüt kâr marjı artışı olduğu söylenebilir.
 • 2023 3. çeyrekte net satışlar beklentilerin (895 milyon TL) 7% üzerinde 958,2 milyon TL olarak gerçekleşti. Önceki çeyreğe göre 26%, önceki yılın aynı çeyreğine göre ise 17% büyüme sağlandı. Önceki çeyreğe görece satışlarda ivmelenmenin belirgin olduğu fakat kümülatif 9 aylık satış büyümesinin hâlâ 15% ile enflasyonun aşağısında seyrettiği, net kârda ise 12% gerileme yaşandığı görülüyor.
 • Geniş çerçevede; büyümenin Ocak–Eylül döneminde (9 Aylık) enflasyon oranının aşağısında gerçekleştiği fakat son 2 çeyrekte yaşanan toparlanmaların dikkat çektiği izleniyor.
 • 100% suda çözünür potasyum sülfat gübresi üretim ve satışına başlanmış olmasıyla ve genel faaliyetlerde iyileşmeler göz önünde bulundurularak gelecek dönemler adına şirket büyümesinde olumlu havanın devam etmesi beklenebilir.

ALKİM’de Neler Oluyor? İşte Şirketin Hikayesi!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000