Borsa Haberleri

Alibaba’nın Hong Kong Borsasındaki Hisseleri Yükseldi

July 26, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Alibaba’nın Hong Kong Borsasındaki Hisseleri Yükseldi

Alibaba (BABA)’nın Hong Kong’ta listelenen hisseleri, birincil listeye başvurulacağı duyurusunun ardından 6,5%’e kadar yükseldi. Şirket, ikinci listede yer alan hisselerini birincil listeye taşımak için kısa süre içerisinde başvuru yapacağını söyledi. Söz konusu başvurunun kabul edilmesiyle Alibaba, Çin’deki yatırımcıların hisse senedine erişmesini sağlayan Shenzhen-Hong Kong Stock Connect’e dâhil olacak. Çinli teknoloji devinin hisseleri, hâlihazırda hem ABD hem de Hong Kong borsalarında işlem görüyor. Partners Fintech Holdings’ten Ronald Wan, bu hareketin “stratejik” olduğunu söyledi. Ayrıca sözlerine ABD’de işlem gören Çin şirketlerini listeden çıkarmayı hedefleyen düzenlemelerin Alibaba hisselerinde risk teşkil etmediğini ekledi. 

Alibaba Hisseleri İşlem Gününü %4,82 Artışla Kapattı

Alibaba’nın Hong Kong borsasında işlem gören hisseleri, birincil listeye başvuracağı bilgisinin ardından işlem gününü 4,82%’lik artışla kapattı ve 6,5%’e yükseldi. Teknoloji devinin hisseleri, ABD ve Hong Kong borsalarında işlem görüyor. Hong Kong’ta ikincil listede yer alan Alibaba, 2022 tamamlanmadan birincil listeyi geçmeyi hedefliyor. Söz konusu borsa, kısa süre önce kurallarınızı revize ederek daha fazla şirketin birincil listede yer almasını sağlayan düzenlemeler getirdi. Yeni kurallardan faydalanacak ilk büyük şirketin Alibaba olacağı söylendi. Alibaba Grup Başkanı ve CEO’su Daniel Zhang basın açıklamasında, “Çin ve Asya piyasalarında daha fazla yatırımcıya ulaşma umuduyla Hong Kong borsasından birincil listeye girmek için onay aldık.” dedi. 

Alibaba, Shenzhen-Hong Kong Stock Connect’e Dâhil Olabilir

Shenzhen-Hong Kong Stock Connect olarak bilinen yatırım kanalı, Hong Kong borsasında birincil listede yer alan şirketlere birtakım ayrıcalıklar sunuyor. Alibaba, birincil listeye yaptığı başvuru sonucunda söz konusu yatırım kanalına dâhil olma hakkı elde edecek. Konuyla ilgili açıklamalardan bulunan Ronald Wan, bu hamlenin son derece stratejik olduğunu ve ana kara yatırımcılarını teşvik etmek için Stock Connect’e ihtiyaç duyduklarını söyledi. Ayrıca ikincil piyasada işlem gören hisselerin ABD borsaları kadar likitide sağlamadığının da altını çizdi. 

Alibaba’nın Hong Kong Borsasındaki Hisseleri Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı