Borsa Haberleri

Alibaba, Yapay Zekâ Modelini Halkın Erişimine Sunacak

September 14, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Alibaba, Yapay Zekâ Modelini Halkın Erişimine Sunacak

Alibaba Group (BABA) kendi geliştirdiği yapay zekâ modelini herkesin kullanımına açacağını söyledi.

Şirket dün WeChat üzerinden açıklamada, Zhejiang Üniversitesi de dahil olmak üzere bir dizi kuruluşun kendi büyük dil modellerini eğitmek veya Alibaba’nın Tongyi Qianwen isimli yapay zekâ modeline dayalı uygulamalar geliştirmek için anlaşmaya vardığını söyledi. Ayrıca Alibaba, büyük dil modelini “yakın gelecekte tüm toplum tarafından” ücretsiz ticari kullanım için de halka açık hale getireceğini belirtti.

Bu hamle, Alibaba’yı Meta Platforms (META) gibi yapay zekâ modellerini halka açan ABD’li teknoloji devleriyle aynı seviyeye getiriyor ve Alibaba’yı teknolojinin en büyük alanlarından birine taşıyor. 

Modelin piyasaya sürülmesinin hükümet tarafından onaylanması, sadece Alibaba ve rakipleri için düzenleme açısından en kötünün geride kaldığına değil, aynı zamanda Pekin’in şirketin yapay zekâ hamlesini desteklediğine de işaret ediyor.

Alibaba’nın ana faaliyet alanı e-ticaret olsa da, yapay zekâ çalışmaları gerçekleştiren bulut bölümü son yıllarda şirket için önemli bir büyüme kaynağı oldu. Barron’s tarafından görülen bir nota göre, Alibaba’nın yeni CEO’su Eddie Wu da bu hafta çalışanlarına yapay zekânın şirket için iki ana stratejik öncelikten biri olduğunu söyledi.

Alibaba, Yapay Zekâ Modelini Halkın Erişimine Sunacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s