Alibaba

Alibaba, XPeng Pozisyonunu Bir Kez Daha Azalttı

December 21, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Alibaba, XPeng Pozisyonunu Bir Kez Daha Azalttı

Alibaba (BABA), Çinli elektrikli araç üreticisi XPeng (XPEV) hisselerinin miktarını aralık ayında ikinci kez azalttı. 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunulan belgelere göre Çinli holding devi, 15 Aralık’ta 25 milyon XPeng hissesi sattı. Şirket, 6 Aralık’ta Xpeng hisselerini 6,5% azaltmıştı. 

Böylece Alibaba’nın XPeng pozisyonu 15 Aralık’ta, bir önceki haftaki 12,5%’ten 9,2%’ye indi.

Xpeng tarafından yapılan açıklamada Alibaba’nın söz konusu hamlesinin şirkete yönelik görünümünde bir değişikliğe işaret etmediği, yatırım stratejisinin bir parçası olduğu belirtildi. Alibaba, hisse satışından sonra elektrikli araç üreticisinin en büyük ikinci hissedarı olmaya devam edecek. 

İkilinin ilişkisi hissedarlıktan da öteye uzanıyor. XPeng’in otonom sürüş becerileri Alibaba Cloud’da yer alan bir bilişim merkeziyle destekleniyor. Elektrikli araç üreticisi ayrıca Alibaba’nın alt kuruluşu Alipay ile araç içi ödeme sistemleri de geliştiriyor. 

Rothschild Asset Management’tan Xiadong Bao, Alibaba’nın şirketin ana bulut hizmeti sağlayıcısı olduğu göz önüne alındığında XPeng’in “otopilot sisteminin belirsizliğe düştüğünü” düşünüyor. 

Bao‘ya göre Alibaba’nın Xpeng pozisyonunu azaltma kararının arkasında internet devinin ana işine odaklanma isteği yer alıyor:

Hissedar değerini artırmak ve ana iş kollarına odaklanmak Alibaba için önemli bir öncelik.

Çin’in dev elektrikli araç pazarında ciddi bir rekabetle karşı karşıya olan XPeng, kasım ayında beklentilerin oldukça altında bir faaliyet zararı bildirmişti. 

Alibaba, XPeng Pozisyonunu Bir Kez Daha Azalttı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, Bloomberg