Borsa Haberleri

Alibaba ve JD, En Yavaş Gelir Artışını Kaydetti

May 30, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Alibaba ve JD, En Yavaş Gelir Artışını Kaydetti

Çin teknoloji devleri olan Alibaba (BABA), Tencent ve JD.com (JD), Covid ve Pekin’in teknoloji sektöründe yarattığı baskılardan dolayı zarar görmesiyle rekor düzeydeki en yavaş gelir artışlarını bildirdiler.

2020 sonbaharından bu yana Çin, şirketleri tekelci uygulamalar iddiasıyla para cezasına çarptırdı ve incelemeye aldı. Mart ayından bu yana Covid vakalarındaki artış, tedarik zincirlerini ve lojistiği bozan seyahat kısıtlamaları ve evde kalma sürelerinin uzaması ile birlikte şirketlerin büyümesine yeni baskılar ekledi.

Ekonomik yavaşlamayı yansıtan e-ticaret devi Alibaba, perşembe günü yaptığı açıklamada, 31 martta  sona eren çeyrekte iki ana Çin platformu için online alışverişte düşüş olduğunu bildirdi. Wind Information aracılığıyla erişilen mali geçmişe göre, şirketin toplam geliri bir yıl öncesine göre son çeyrekte 9% artarak rekor düzeydeki en yavaş büyümeyi kaydetti.

Tencent’in çeyrek geliri Alibaba’ya kıyasla çok az değişirken, JD.com bir yıl öncesine göre kabaca 18%’lik bir artış gördü. Her iki şirket de Wind verilerine göre rekordaki en yavaş artışa sahip oldu.

Çin’in zaten durgun olan perakende satışları, bir yıl öncesine göre 11,1% düşüş yaşadı. Online satışlar bile, 2020’deki pandeminin ilk şokunda olduğundan daha kötü bir orana sahip oldu. 

Nomura analistleri, birçok işletmenin zorlu ortamdan kurtulmanın bir yolu olarak pazarlama harcamalarını kısmaya karar verdiğini ve bunun Çin tamamen karantina modundan çıkmış olsa bile reklam endüstrisinde gecikmiş bir toparlanmaya yol açabileceğini düşünüyor.

Alibaba hisseleri ise, beklenenden daha iyi sonuçlar bildirdikten sonra New York ticaretinde bir gecede yaklaşık 15% arttı. Cuma günü Hong Kong ticaretinde JD.com’un ABD’de işlem gören hisseleri 5% yükselirken, Tencent’in hisseleri 1%’den fazla artış gösterdi.

Öte yandan son çeyrek sonuçlarını bildiren diğer Çinli şirketler, Alibaba ve belirtilen şirketlere kıyasla daha iyimser bir tablo çizdi.

Baidu, ilk çeyrekte yıllık bazda 45% artış kaydetti.

Şu anda JD’nin çoğunluk hissesine sahip olduğu market dağıtım şirketi Dada, Wind’e göre, 2021’in üçüncü çeyreğinden bu yana en iyi olan bu son çeyrekte yıllık 21% gelir artışı bildirdi. Şirket, aktif müşteri sayısını iki yıl önceki aynı döneme göre iki katına çıkardı.

Kuaishou ise son çeyrekte 19%’luk gelir artışı kaydetti.

Alibaba ve JD, En Yavaş Gelir Artışını Kaydetti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı