Borsa Haberleri

Alibaba ve Çin Teknoloji Hisseleri Yükselişte

November 18, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Alibaba ve Çin Teknoloji Hisseleri Yükselişte

Çin teknoloji devi Alibaba (BABA), Çin ekonomisindeki zayıflamanın etkisiyle üçüncü çeyrek kazanç beklentilerinin altında kalsa da, piyasa açılışı öncesi yaşadığı kayıpları perşembe günü telafi etti ve erken işlemlerde keskin bir yükseliş kaydetti.

● 30 Eylül itibarıyla sona eren dönemde geçen yıla göre 3% artışla 29,12 milyar dolar gelir elde eden Alibaba (BABA), analistlerin 29,61 milyar dolar beklentisinin gerisinde kaldı.

● Çin satışları geçen yıla kıyasla 1% azalarak 18,93 milyar dolar (135,431 milyar yuan) olarak gerçekleşti. Uluslararası satışları ise geçen yıla göre 4% artışla 2,2 milyar dolara (15,747 milyar yuan) ulaştı.

● Geliştirme çalışmalarına devam ettiği Alibaba bulut birimi son çeyrekte geçen yıla kıyasla 4% büyüyerek 2,9 milyar dolara (15,747 milyar yuan) yükseldi.

● Alibaba (BABA) Başkanı ve CEO’su Daniel Zhang verdiği bir demeçte, süregelen zorluklara rağmen elde ettikleri sonuçların “sağlam” olduğunu belirtti.

● Zhang, “Küresel tablodaki belirsizliklerin tek faydası, müşterilerimiz ve kendi faaliyetlerimiz için uzun vadede sürdürülebilir, yüksek nitelikli bir büyüme sağlayacak kapasitenin oluşturulmasına yönelik kararlılığımızı güçlendirmesi oldu.” ifadelerini kullandı.

● Alibaba (BABA) hisseleri ilk seansta 7,4%’ten fazla yükselirken; Baidu (BIDU), Bilibili (BILI), JD.com (JD) ve Pinduoduo (PDD) gibi diğer Çin teknoloji hisseleri en az 6,5% olmak üzere keskin bir yükseliş kaydetti.

● Bu hafta başlarında Alibaba (BABA) ve diğer Çin teknoloji şirketlerinin hisse senetleri, ABD Başkanı Joe Biden ile  Çin lideri Xi Jinping’in G20 zirvesinde yapıcı bir görüşme yaptığına dair haberlerin gelmesinin ardından yükselişe geçti.

Alibaba ve Çin Teknoloji Hisseleri Yükselişte

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha