Alibaba

Alibaba, Tarihinin En Büyük Çeyreklik Hisse Geri Alımını Yaptı

Alibaba, Tarihinin En Büyük Çeyreklik Hisse Geri Alımını Yaptı
Google News Icon Takip Et

Çinli e-ticaret devi Alibaba Group (BABA), şubat ayında hisse geri alım planını güçlendirdikten sonra şimdiye kadarki en büyük geri alımını gerçekleştirdi. Şirket, mart ayında sona eren çeyrekte 4,8 milyar dolar değerinde hisse geri aldığını açıkladı.

Alibaba, Çin ve küresel pazarlarda PDD (PDD) gibi pazar rakipleriyle karşılaştıkça büyüme beklentileri konusunda endişe duyan yatırımcıları yatıştırmak amacıyla hisse geri alım planını 25 milyar dolar daha artırmıştı.

Hisseleri hem Hong Kong hem de ABD’de işlem gören Alibaba, bir önceki çeyrekte 2,9 milyar dolar değerinde hisse geri almıştı.

Şirketin Hong Kong’da listelenen hisseleri, e-ticaret devinin gelirlerindeki düşüş, kullanıcı başına harcamalar ve Çin talebinin kötüleşmesine ilişkin artan endişeler nedeniyle bu yıl 6%nın üzerinde değer kaybetti. 

Bu faktörler, bir zamanlar piyasanın hakimi olan şirketin pazar payını PDD ve TikTok’un sahibi ByteDance gibi rakiplerine kaptırmasına katkıda bulundu.

Alibaba şu anda, şirketin yeni bir lider seçmesi ve bulut bölümü ile lojistik kolunu listeleme planından vazgeçerek ana faaliyet alanına yeniden odaklanmasının ardından altı farklı birime bölünme sürecinin ortasında bulunuyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters