Alibaba

Alibaba, Rakiplerini Ciddiye Almaya Başladı – Wall Street

Alibaba, Rakiplerini Ciddiye Almaya Başladı – Wall Street
Google News Icon Takip Et

Wall Street analistleri, Alibaba’nın (BABA) lojistik iştirakini şirketten ayırmak yerine tam kontrolünü satın alma planının, Çinli devin denizaşırı pazarlarda e-ticaret rakipleri Shein ve Temu’nun rekabetini daha ciddiye aldığının bir işareti olabileceğini söyledi.

Şirket hafta başında yaptığı açıklamada, Hong Kong’daki hisse piyasasının “karışık” olması gibi nedenlerle lojistik birimi Cainiao’yu borsada listeleme kararından vazgeçtiğini açıkladı. 

Aynı zamanda şirket, Cainiao’nun küresel ağına daha fazla yatırım yaparak ABD’nin de aralarında bulunduğu pazarlarda teslimat süresini beş günden üç güne indireceğini belirtti. 

Geniş iş kollarına sahip teknoloji şirketi, yurt içinde durgunlaşan makroekonomik zemin ve yurtdışında gelişen e-ticaret pazarı karşısında ana işine odaklandı. Çin’deki bir numaralı konumunu sağlamlaştırmış olsa da denizaşırı ülkelerde baskın olmaktan hâlâ uzak.

Yönetim Kurulu Başkanı Joe Tsai bir konferans görüşmesinde analistlere “Pazarda çok sayıda oyuncunun çok agresif olduğunu görüyoruz ancak gelecekte bu daha da büyük bir pazar olacak ve biz de buna katılmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Alibaba, AliExpress ve Lazada gibi küresel pazar yerlerini nasıl daha rekabetçi hale getireceği konusunda kafa yoruyor. Erken başlangıcın avantajları son yıllarda azaldı; satışlar ve büyüme PDD (PDD) ve Shein gibi rakipler tarafından gölgede bırakıldı.

Eski bir Alibaba çalışanı ve “The Tao of Alibaba” kitabının yazarı Brian Wong, Cainiao’nun küresel altyapısına yatırım yapmanın ve bundan yararlanmanın rakipleri alt etmenin bir yolu olabileceğini söyledi.

Cainiao, kurucusu ve şu anda 67%’sine sahip olduğu Alibaba’nın lojistik omurgasını oluşturuyor – bu rakam borsaya açıldıktan sonra 50%’nin üzerine düşecekti. 

Wong, “Uluslararası pazar gelişimi için oldukça stratejik. Temu ve Shein kendi lojistik altyapılarına sahip değiller, bu nedenle bu bir farklılaştırıcı olacak ve Alibaba’ya bu denizaşırı savaş söz konusu olduğunda bir avantaj sağlayabilir.” dedi. 

Wong, uygun iade süreçlerinin yanı sıra Alibaba’nın kendi bünyesinde tutabileceği müşteri verilerinin de, iyileştirilmiş teslimat sürelerine ek olarak potansiyel artılar olduğunu söyledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters