Alibaba

Alibaba Neden 5% Düşüyor?

May 14, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Alibaba Neden 5% Düşüyor?

Çinli holding devi Alibaba (BABA), bugün piyasa öncesi işlemlerde 5%’in üzerinde değer kaybetti. Peki, neden?

Şirket, bugün mali dördüncü çeyrek bilançosunu açıkladı. Alibaba, analistlerin gelir tahminlerini aşsa da net kârında sert bir düşüş yaşadı. 

Çinli şirket, bu dönemde 30,3 milyar dolarlık konsensüsün üzerinde, 30,7 milyar dolar gelir elde etti. Ancak şirketin hissedarlara atfedilebilir net kârı, geçen yılın aynı dönemine göre 86% düştü ve 4,1 milyar dolara geriledi. 

Alibaba, şimdiye kadarki en büyük kurumsal yapı revizyonunu gerçekleştirdiği 2023 yılında sarsıntılı bir yıl geçirdi desek yalan olmaz. Ayrıca, şirketin kıdemli yöneticisi Eddie Wu’nun eylül ayında CEO olarak dizginleri devralmasıyla birlikte, birkaç yüksek profilli yönetim değişikliği de ayrı ayrı uygulandı.

Alibaba ayrıca, Çin’deki temkinli tüketici harcamalarıyla da boğuşuyor. Ancak mart çeyreğinde ana e-ticaret işinde hafif bir toparlanma belirtileri gördüğünü belirtti.

Alibaba’nın Çin’deki e-ticaret işlerini yürüten Taobao ve Tmall bölümünün gelirleri yıllık bazda 4% artışla 12,8 milyar dolara ulaştı. Bu, bir önceki çeyrekteki 2%’lik büyümeden daha hızlı bir artışa işaret etti. 

Alibaba’nın Taobao ve Tmall e-ticaret platformlarındaki tüccarlara sattığı pazarlama gibi hizmetlerden elde edilen satışlar olarak tanımlanan müşteri yönetimi geliri, bir önceki çeyrekte yatay seyrettikten sonra bu çeyrekte yıllık bazda 5% arttı.

Alibaba’nın uluslararası ticaret işletmesinin geliri bir önceki yıla göre 45% yükseldi ve 3,7 milyar dolara ulaştı. Şirket, PDD (PDD) gibi düşük maliyetli oyuncuların artan rekabetiyle karşı karşıya kaldığı yurtiçi yavaşlamanın ortasında, yurtdışı atağını hızlandırıyor. Bu yılın başlarında CEO Wu, daha fazla yatırımla e-ticaret şirketinin büyümesini “yeniden ateşleme” sözü verdi.

Ki mart çeyreğinde de bunun gerçekleştiğine dair erken işaretler var gibi görünüyor.

Ancak kârdaki sert düşüş, gelirlere karanlık bir gölge düşürüyor. Alibaba, düşüşün nedeninin “geçen yılın aynı çeyreğindeki net kâra kıyasla bu çeyrekte halka açık şirketlerdeki yatırımlarımızdan elde ettiğimiz net zararın, piyasa değerindeki değişimlerden kaynaklandığını” söyledi.

Alibaba Neden 5% Düşüyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Alibaba