Borsa Haberleri

Alibaba Hisseleri Yükseldi

Ağustos 5, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Alibaba Hisseleri Yükseldi

Alibaba (BABA), perşembe günü beklentileri aşan ikinci çeyrek kazançlarını bildirdi ve hisselerini yükseltmeyi başardı. Çin’deki kapanmalara bağlı olarak bir süredir ekonomik sorunlarla mücadele eden şirket, geride bıraktığımız üç aylık dönemde istediği sonuçları elde etti. Çinli e-ticaret devinin ABD’de işlem gören hisseleri 6% yükseldi ve seansı 1,8% artışla kapattı. Alibaba CEO’su Daniel Zhang, “Nispeten yavaş bir nisan ve mayıs ayının ardından Haziran’da işlemlerimizde toparlanma gördük.” dedi. Alibaba, üç aylık dönemde bulut bilişim gelirlerini büyük oranda artırdığını bildirdi. Şirketin büyümesinde bulut sistemleri gelecek vadediyor. 

Alibaba Bilançosu Tahminleri Geride Bıraktı

Alibaba, mali yılın ilk çeyreğinde Refinitiv konsensüs tahminlerine kıyasla önemli bir başarı elde etti. Ancak beklentilerin üzerindeki bilanço rakamlarına rağmen sabit bir büyüme kaydetti. Söz konusu çeyrekte Alibaba, Çin’de Covid vakalarının yeniden artması ve kapanmalar gibi bir dizi ters rüzgarla karşı karşıya kaldı. 2022’nin ilk çeyreğinde yavaşlayan Çin ekonomisi, şirketin operasyonlarını da büyük oranda etkiledi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CEO Daniel Zhang, haziran ayında toparlanmaya başladıklarını söyledi. Analistler, zorlu bir çeyrek geçiren Alibaba’nın önümüzdeki aylarda daha hızlı büyüyeceğini öngördü. 

Bulut Bilişimi Alibaba’nın Büyümesine Katkı Sağlayabilir

Bulut bilişim gelirleri, Alibaba’nın toplam kazançlarının henüz sadece 9%’unu oluşturuyor. Ancak bu alandaki çalışmaların şirketin gelecekteki büyümesinin ve kârlılığının önemli bir etkeni olacağı düşünülüyor. Şirketin bulut bölümü, Çin hükümetinin kısıtlamalarından ve Alibaba’nın bazı sektörlere uyguladığı baskılardan dolayı zarar gördü. Alibaba, haziran ayında sona eren çeyrekte yıllık 10% artışla 17,68 milyar yuan bulut bilişim geliri açıkladı. Bu rakam, mart ayında tamamlanan üç aylık dönemde elde edilen 12%’lik gelir artışından ve geçen yılın aynı dönemine göre görülen 29%’luk artıştan kaynaklandı.

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti