Borsa Haberleri

Alibaba Hisseleri Gelen Ceza Sonrası Düşüşe Geçti

November 23, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Alibaba Hisseleri Gelen Ceza Sonrası Düşüşe Geçti

Çin Hükümetinin Alibaba’nın çatı şirketi olan Ant Group’a 1 milyar doları aşkın bir para cezası vermesinin yakın olduğuna yönelik haber üzerine Alibaba (BABA) hisseleri salı günü düşüş kaydetti. 

Bu ceza, finansal teknoloji şirketinde iki yılı aşkın süredir devam eden resmi denetim sürecinin sonuçlandığını gösteren bir hamle olarak nitelendiriliyor.

● Konu hakkında doğrudan bilgisi olan 5 kaynaktan aldığı bilgiler ışığında açıklama yapan bir haber kaynağı, para cezasının Çin’in merkez bankası olan Çin Halk Bankası (PBOC)’ndan gelmesi bekleniyor. Bilindiği gibi bu banka Ant’ın 2020 yılında ilk halka arzını son dakikada durdurmuştu.

● Kaynaklardan üçü, Alibaba (BABA) kurucu ortağı Jack Ma tarafından kurulan Ant ile PBOC arasında birkaç aydır gayriresmi görüşmeler yapıldığını ve yakında diğer düzenleyici kurumlarla da görüşmeler olacağını ifade ediyor. Kaynaklardan biri ise cezanın 2023’ün ikinci çeyreğinde gelebileceğini belirtiyor.

● Alibaba (BABA) hisseleri, piyasa öncesi işlemlerde kademeli bir düşüşle 76,79 dolara indi.

● Ant Group’un para cezası aldığı varsayıldığında, geniş kitlelerin rağbet gösterdiği Alipay hizmetiyle tanınan şirket bir finansal holding lisansı başvurusunda bulunabilecek ve halka arz yoluna tekrar girebilecek.

● Ant Group’un finansal holding lisansına haziran ayında başvurabileceği açıklanmış ancak bu gerçekleşmemişti.

● Çin’in COVID-19 kısıtlamaları ülke ekonomisini ve dolayısıyla teknoloji sektörünü bezdirmeye devam ederken Alibaba (BABA) hisseleri düşüşünü sürdürmek için aslında birçok hikayeye sahip gözüküyor.

Alibaba Hisseleri Gelen Ceza Sonrası Düşüşe Geçti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha